Esnafa yapılacak 3 bin ve 5 bin TL’lik hibe desteği ödemelerine başvurular yarın başlıyor-haberi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yapılan bakanlar heyeti toplantısının derhal peşinden esnafa destek paketini açıklama etmiş ve iş gruplarına göre üç bin Lira ile 5 bin Lira arasında hibe desteği sağlayacaklarını duyurmuştu.

1.4 MİLYON ESNAF YARARLANACAK

Ticaret Bakanlığı da 1.4 milyon esnafa dört milyar 622 milyon Lira hibe desteğinin başvuru, tediye koşullarına ait detaylarını netleştirdi. Bakanlık tarafından için iki ayrı grup amaciyla üç bin ila 5 bin Lira tediye yapılacak. yasamsal medya hesabından İzah yapan Ticaret Bakanı Mehmet Muş, hibe desteğinden 17 Mayıs’tan evvel vergi mükellefiyetini tesis ettirmiş kişilerin yararlanabileceğini belirterek, tek ay sürecek başvuruların 25 Mayıs’ta başlayacağını ifade etti.

OYUNCUYA DA HAMALA DA DESTEK

Hibe desteği listesinde yüzlerce iş grubu bulunuyor. Üç bin liralık hibe desteğinden, bağımsız aktrist, dublörler, hamallık yapanlar, valeler, bestekâr, heykeltıraş, ressam, karikatürcü, gravürcü, ebru sanatçısı benzeri ferdi sanatçılar, ayakkabı boyacıları, arzuhalciler de yararlanacak. Hibe desteklerinde turizm sektörü ve yiyecek içecek sektöründe alkollü, içkisiz ayrımına gidilmedi. Hibe desteği listesi bakanlık sitesinde yayımlandı.

KİMLER 5 BİN Lira ALACAK?

Dans pistleri, diskotekler, nikah salonları, kaplıca, spa merkezleri, atış poligonları, gazino, gece kulübü, taverna, diskotek, sinemalar, düğün, balo ve kokteyl salonlarının işletilmesi, plaj alanlarının işletilmesi, fayton ve bisikletle yolcu taşımacılığı, hamam, sauna benzeri yerlerin faaliyetleri, zayıflama salonu, masaj salonu, solaryum benzeri yerler, form tutma ve gövde geliştirme salonlarının faaliyetleri, eğlence parkları, spor tesislerinin işletilmesi, bilardo salonlarının faaliyetleri, öğrenci ve işçi yurtları, pansiyonlar ve odası kiralanan evlerde yapılan konaklama faaliyetleri, ofis destek hizmetleri, bar, meyhane ve birahanelerde içecek sunum faaliyetleri vb.

3 BİN TL’LİK HİBE DESTEĞİ

Oyuncu ajansları, sürücü, gemici, dil, muhasebe kursları, kurs ve etüt merkezleri, yazılım ve pc dersi veren kurslar, mankenlik, modelistlik, stilistlik kurslarının faaliyetleri, hususi kreşler, bebek kulüpleri, tiyatro fon ve malzemelerinin kiralanması, dikiş, nakış, güzellik, kuaförlük, berberlik kurslarının faaliyetleri, kendisinin hesabına çalışan valeler, hamallık hizmetleri, yazar, bestekâr, heykeltıraş, ressam, karikatürcü, gravürcü, ebru sanatçısı, pizzacılar, tezgahlar ve sektör yerleri vasıtasıyla şekerleme perakende ticareti yapanlar, reklamcılık ile alakalı resimcilik faaliyetleri, ayakkabı boyama hizmetleri, dondurma imalatı, lokaller (alkollü-alkolsüz), dondurmacılar, fotoğrafçılar, çorbacılar, fast-food’lar vb.

Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir