Eski Erciş Belediye Başkanı Yıldız Çetin’e 9 yıl hapis cezası-haberi

Yürütülen ‘terör‘ soruşturması kapsamında İlçe Belediye Başkanı Yıldız Çetin, 15 Ekim 2019’da gözaltına alındı. Çetin, ‘terör örgütüne aza olmak’ ve ‘terör propagandası yapmak’ suçlarından tutuklanıp Van F Tipi Kapalı Cezaevi’ne götürüldü.

Van Cumhuriyet Başsavcılığı ise pkk terör örgütü PKK/KCK’nın sözde kadın yapılanmasında yer aldıkları, örgüte personel saglamak ettikleri ve teröristlerle görüştükleri argüman edilen Çetin ile 10 kişi ile alakalı iddia dokümanı hazırladı.

15 YILA civarindan HAPİS CEZASI

Van 5. Ağır karar Mahkemesi’nce onay edilen iddianamede, Çetin ile başka sanıkların ‘silahlı pkk terör örgütüne aza olmak’, ‘kanuna ters toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenlemek, yönetmek ve bunların hareketlerine katılmak’ suçlarından 15’er seneye civarindan hapisle cezalandırılmaları istek edildi. İddianamede Ayrı olarak HDP’li Çetin’in, Van’a gelen pkk terör örgütü PKK’nın sözde üst düzey sorumlularını evinde barındırdığı, örgütün Demokratik cemiyet Kongresi ve sözde kadın yapılanmasında etkin etkinlik yürüttüğü de kaydedildi.

YILDIZ ÇETİN SUÇLAMALARI REDDETTİ

Tutuklu Yıldız Çetin, davanın karar duruşmasında hakim karşısına çıktı. Duruşmaya SEGBİS ile katılan Çetin, savunmasında suçlamaları reddetti. Mahkeme Çetin’i, istinaf yolu açık olmak üzere ‘silahlı pkk terör örgütüne aza olma’ suçundan 7,5 yıl, pkk terör örgütü propagandası uygulamak suçundan ise tek sene 6 ay 22 vakit mapus cezası olmak üzere toplaminda 9 sene 22 vakit mapus cezasına çarptırdı.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı / Gülay KUYUCU

Yayım tarihi
Güncel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir