Ermenistan, Biden’ın skandal “soykırım” kararını memnuniyetle karşıladı-haberi

ABD Başkanı Joe Biden, 1915’in 106’ıncı yıldönümüyle alakalı açıklamasında ‘soykırım’ sözcüğünü kullandı. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Biden’ın açıklamasına tek mektupla cevap verdi.

“ERMENİSTAN İÇİN GÜVENLİK MESELESİ”

Biden’ın açıklamasının ardından, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı’na tek name yazarak “Dünyanın her yerindeki Ermenilerin soykırımın tanınmasını hatri sayilir büyüklükte tek memnuniyetle karşıladığını” belirtti.

Biden’a “adalete doğru attığı kuvvetli adım ve Ermeni soykırım kurbanlarının mirasçılarına değer biçilmez desteği” amaciyla teşekkür eden Paşinyan, soykırımın tanınmasının dağlarla kaplı Karabağ savaşının derhal peşinden Ermenistan amaciyla tek güvenlik mevzusu olduğunu da belirtti.

KONGRE DE TANIMIŞTI

ABD Kongresi’nin her iki kanadı da 2019 seneninde 1915’i soykırım olarak tanımlayan kararları onay etmiş, nihayet olarak her iki partiden 100’ün üzerinde aza Biden’a tek name göndererek 24 Nisan’daki açıklamasında Ermeni Soykırımı’nı resmen tanıma çağrısı yapmıştı.

SEÇİM VAADİYDİ

Ermeni Soykırımı’nın tanınması, hemide Biden’ın, ayni vakitte da reis Yardımcısı Kamala Harris’in seçenek vaatlerinden biriydi. Biden aynı zamanda, Delaware Senatörü olduğu dönemden bu yana soykırımın resmen tanınması istikametinde çağrı yapmış tek isim.

Beştepe'den 'soykırım' diyen Biden'a peş peşe kati tepki

Beştepe’den ‘soykırım’ diyen Biden’a peş peşe kati tepki
Son Dakika: AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Biden'ın skandal soykırım kararına Türkiye'den reaksiyon yağıyor

Son Dakika: AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Biden’ın skandal soykırım kararına Türkiye’den reaksiyon yağıyor
Son Dakika! AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Biden'dan tarihi skandal: 1915 olayları amaciyla 'soykırım' dedi

Son Dakika! AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Biden’dan tarihi skandal: 1915 olayları amaciyla “soykırım” dedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir