Ermenilerin yaptığı katliamın yakın tanığı konuştu: Kadınların başlarını kesmişler, göğüslerinden çivilemişler-haberi

ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 olaylarına ait ‘soykırım‘ izahı üstüne Ermeni çeteler tarafından 1918 seneninde 278 kişinin vahşice şehit edildiği Alaca mahallesi sakinleri gözyaşları içinde o yılları anlatarak soykırım iddiasına reaksiyon gösterdi.

SOYKIRIMI DÜŞÜNENLERİ KÖYE ÇAĞIRDILAR

Erzurum’a 30 kilometre uzaklıkta bulunan Aziziye kazasina bağlı Alaca mahallesi tarihinde Ermeniler tarafından yapılan en hatri sayilir büyüklükte katliamlardan birisini barındırıyor. 10 Mart 1918 seneninde Ermeni çeteleri tarafından Alaca köyünde bulunan 278 kişi, zalimane şehit edilip kadın ve çocukları ise tek ahıra doldurarak yakıldı. 103 senedir dinmeyen bu acı, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Joe Biden’ın 1915 olaylarına ait yaptığı ‘soykırım’ izahı üstüne Sanki ikiye katlandı. Köy sakinleri, Türklerin soykırım yaptığını düşünenleri Alaca semtinde Ermenilerin neler yaptığını gözleriyle görmeye çağrı etti.

“KADINLAR SAKLANDI DİYE BAŞLARINI KESMİŞLER”

O vakit yaşananları yakınlarından dinleyen Rafet Cengiz, Ermenilerin kendilerinden kaçan kadınların başlarını kestiğini ifade ederek, “Bizim aileden 5 kadın öldürüldü. Bunlar tandıra girdi. Lambaların üzerindeki hisleri yüzlerine sürmüşler ki Ermeniler onlara yaklaşmasın diye. Onlar ise bunları tandırdan çıkartıp başlarını kesmişler. Halam 6 yaşındayken görmüş bu olayları. Başı kesilen kadınlar ayağı kalkıp dolanıyormuş. Bizden Niçin saklanıyorsunuz diye kesmişler kafalarını” dedi.

“HERKESİ YAKIP YIKMIŞ”

Ermenilerin yaktıkları yaşlıların “Yandım Allah” seslerinin yöre köylere gittiğini kaydeden Cengiz, “Ruslar buradayken bizim köy halkına ‘Biz size silah verelim bizle gelin Ermeniler buraya gelirse sizi sağ bırakmaz’ demişler. ihtiyar adamlarda demiş ki ‘Biz silahlanırsak bizi dahada çok öldürmek isterler’ o nedenle almamışlar. Ermeni köye girer girmez herkesi yakıp yıkmış. Ahırlara saman basmışlar yaşlıları doldurmuşlar ve üzerlerine yakit dökmüş yakmışlar. Çevre köylere ‘Yandım Allah’ sözleri gitmiş ama onlar gelip kurtaramamışlar. silahlı güç burada olduğu amaciyla gelememişler. Burada o vakit 150 erkek ölmüş” şeklinde konuştu.

“KADINLARI GÖĞÜSLERİNDEN ÇİVİLEMİŞLER”

Kazım Karabekir’in dahi “Böyle katliam görmedim” dediğini anımsadan Cengiz, “Kadınları göğüslerinden çivilemişler. Yapmadıkları işkence kalmamış. Bizim 5 akraba haneleri delerek başka hanelere kaçıyormuşlar. Ermeniler anlamış onlara da işkence etmiş. Kazım Karabekir buraya gelmiş buradaki olayı görünce not defterine bendeniz hayatımda ‘Böyle işkence görmedim’ demiş. ‘Alaca köyüne Ermeniler öyle tek katliam yapmış ki  us almaz’ demiş. Bu köy çok hatri sayilir büyüklükte olduğu amaciyla silahlı güç buraya yerleşmiş. Allah belalarını versin. Bu köye yapılan işkencenin  us ve mantıkta yeri yok” açıklamalarında bulundu.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı / SEFA TETİK

Yayım tarihi
Güncel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir