En Kârlı Hayvancılık Fikirleri

Kolay gibi görünen ama çok emek isteyen hayvancılık sektörü için bütün ayrıntıları bilmek ve o doğrultuda hareket etmek gelir sağlamak adına önem arz etmektedir. Hayvancılığın nasıl yapıldığına, hayvancılık çeşitleri ile hangi hayvanın daha kazanç sağlığına dair tüm kâr marjları hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

 

Yazımızda, sektöre atılmayı düşünen girişimciler için en kârlı hayvancılık fikirlerini maddelendirdik. İşte detaylar!

 

Büyükbaş Hayvancılığı

Birçok insanın geçimini hayvancılıktan sağladığını düşünürsek büyükbaş hayvancılığı oldukça karlı bir iştir. Zira tüketimin artması, üretimi karşılayamamaktadır. Buna bağlı olarak sektöre olan ilgi artmıştır. Hayvanları besleyip otlatmak için yeterli durum ve alana sahip kişiler için büyükbaş hayvan satışından büyük gelirler elde etmek mümkündür.

 

Hayvancılık fikirleri arasında en çok kazanç sağlanabilecek olan büyükbaş hayvancılığı, bazı aşamalardan oluşmaktadır. Bu aşamaları; alan seçimi, barınak kurulumu, hayvan alımı, beslemesi ve bakımı şeklinde sıralamak mümkündür. Aşamaların özenle uygulanması girişimcilerin zarar etmelerine büyük oranda engel olmaktadır.

 

Küçükbaş Hayvancılığı

Büyükbaş hayvancılığına nazaran daha basit olarak gözüken küçükbaş hayvancılığında, tercih edilecek olan hayvan türleri elde edilen gelirler üzerinde doğrudan etkilidir. Bu sektörde hem besicilik yaparak hem de süt ürünleri üreterek yüksek kazançlar elde edilebilir. Seçilecek koyun ve keçi cinsleri, döllenme verimi ve yıllık süt üretimi gibi hususlar üzerinde önemlidir. Öyle ki bazı keçi türleri günlük 2 litre kadar süt üretimi yapabilmektedir. Küçükbaş hayvancılığı, büyük bir alana çadır kurularak yapılabilir.

 

Tavuk Çiftliği Kurmak

Kurulacak olan çiftliğin türüne bağlı olarak yumurta üretiminden yüksek kazançlar sağlamak mümkündür. 1 tavuktan yıllık ortalama 300’e kadar yumurta elde edilebilmektedir. Ancak organik yumurta üretimi, fabrikasyon ürünü olan yumurtadan daha çok kâr getirmektedir. Bugün fabrika yumurtanın kolisi 40 TL’ye satılırken, organikleri 80 TL üzerinden satışa sunulmaktadır.

 

Tavuk çiftliği kurmaya karar veren girişimciler, sahip olmak istediği tavuk adetine göre bir alan kiralamalıdır. Yem ve ilaç gibi maliyetler de bu alanda yapılacak olan giderleri oluşturmaktadır.

 

Kaz Yetiştiriciliği

Hayvancılık fikirleri arasında kâr oranı yüksek olan sektörlerden bir tanesi de kaz yetiştiriciliğidir. Bu alanda kaz tüyü, kaz ciğeri ve kaz eti olmak üzere toplam 3 farklı kazanç kapısı bulunmaktadır. Kaz ciğeri ile kaz tüyü satışı için büyük çaplı üretim yapılması gerekmektedir. Ancak kaz eti satışı için çevrede bulunan işletmeler ile anlaşma yapılarak para kazanılabilir.

 

İpek Böcekçiliği

Maliyet yönünden uygun hayvancılık fikirleri arasında yer alan ipek böcekçiliği, üretimi önemli olan ve teşvik kapsamında yer alan bir sektördür. Bu alanda ihtiyaç duyulan tüm ürünler ve teknik malzemeler tarım kooperatifleri tarafından temin edilmektedir. Diğer yandan üretilen ipeği alan firmalar da malzeme konusunda işletmeciye yardımcı olmaktadır. Bu da maliyeti oldukça düşürmektedir. Dut yapraklarını yiyerek beslenen ipek böcekleri için dut ağaçlarının olduğu bölgeler seçilebilir. Bu ağaçlara sahip olan girişimciler için ipek böceği yetiştiriciliği düşük bütçeli hayvancılık türleri arasında yer almaktadır.

 

Solucan Yetiştiriciliği

Bu alanda iş yapmayı düşünenler, bir yandan kırmızı Kaliforniya solucanı üretip bir yandan da solucan gübresi elde ederek para kazanabilmektedir. Öncelikle düşük maliyete sahip olan bir başlangıç seti ile deneme yapılabilir. İlk etapta 10 bin solucan ile başlanacak üretim macerasında, 1 senede 160 bin solucan yetiştirmek mümkündür.

 

Balık Çiftliği Kurmak

Çiftlikte karides, istiridye ve alabalık gibi çok sayıda balık çeşidi yetiştirmek, kârlı hayvancılık sektörü arasında yer almaktadır. Özellikle sezonu olmayan balık türlerinin satışı yapılarak yüksek gelirler elde edilebilmektedir. İşletmelere daimi olarak yapılacak balık satışları da getiri sağlamaktadır.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir