Emekli Orgeneral Edip Başer hayatını kaybetti-haberi

Emekli Orgeneral Halit Edip Başer 79 yaşında vefat etti. Alınan bilgiye göre Başer, sağlık problemleri hasebiyle tek müddettir rehabilitasyon gördüğü hususi tek hastanede saat 19.10 sularında hayatını kaybetti.

İlker Başbuğ, Başer’in ölümüyle alakalı Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı; “Genç rütbelerden beri birlikte olduğumuz, kendisini tanımaktan her vakit onur duyduğum, kıymetli komutanım, sevgili abim , çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli Orgeneral Edip Başer’i kaybettik. Üzüntümüz çok büyük.”

EDİP BAŞER KİMDİR?

Edip Başer, 1961 seneninde kara harp Okulu’ndan, 1963 seneninde Piyade Okulu’ndan mezun oldu. 1970 seneye civarindan Türk kara Kuvvetleri’ne bağlı çeşitli birliklerde Takım ve Bölük Komutanlığı yaptı. 1972 seneninde kara harp Akademisi’nden mezun oldu. Kurmay Subay olarak Brüksel’deki NATO beynelmilel Askeri Karargahında Harekât Dairesi Cari Harekât tasarı Subaylığı, Genelkurmay Strateji tasarı Dairesi Strateji Şubesi Bölüm Amirliği, kara Kuvvetleri genel Sekreterliği, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanlığı görevlerini yürüttü.

1986 seneninde Tuğgeneral rütbesine terfi etti. Bu rütbede Napoli’deki NATO cenup Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı’nda İstihbarat ev Başkanlığı ve 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı görevlerinde bulundu.

1990 seneninde Tümgeneral rütbesine terfi etti. Bu rütbede Genelkurmay tasarı Harekât ev Başkanlığı, kara harp Okulu Komutanlığı ve Başbakan Askeri Danışmanlığı görevlerini yürüttü.

1994 seneninde Korgeneral rütbesine terfi etti. Bu rütbede 3. Kolordu Komutanlığı görevinde bulundu.

1998 seneninde Orgeneral rütbesine terfi etti. Bu rütbede NATO Güneydoğu Avrupa Müttefik kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Genelkurmay II. Başkanlığı görevlerinde bulunduktan ardindan 2. silahlı güç Komutanlığı’na atandı. 30 Ağustos 2002 tarihinde çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli oldu.

Emekli olduktan ardindan Eylül 2006 – ocakta 2007 tarihleri arasında “PKK ile ugras Özel Koordinatörü” olarak görev yaptı. dahada ardindan Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM) yönetim heyeti Başkanlığı görevini yürüttü.

Hülya Başer ile evli olup iki çocuğu vardır. İngilizce bilmektedir.

Yayım tarihi
Güncel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir