Durum vahim! Profesör “İstanbul 45 dereceyi görecek, insanlar ölebilir” deyip tarih verdi-haberi

Meclis İklim Değişikliğini Araştırma Komisyonu’na sunum yapan Boğaziçi Üniversitesi İklim Politikaları Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz, Türkiye’nin 2050 seneninde hatri sayilir büyüklükte kuraklık yaşayacağını belirtti.

Hürriyet’ten Bülent Sarıoğlu’nun haberine göre Kurnaz, şunları söyledi:

“İSTANBUL 45 DERECEYİ GÖRECEK”

“Sıcaklıklar vasati 5 derece artacak olursa 30 sene ardindan İstanbul’da maksimum sıcaklık 45 dereceye çıkacak. Hastaneler hazır mı? Bu civarindan insan sapır sapır o sıcakta can vermeye başladığında hazır olacak mıyız buna? Bu sıcak öldürür mü insanı? Bu sıcaklığa ‘ıslak termometre 35 derece’ deniyor. Islak termometre 35 olursa sema sıcakmış, serinmiş yok, ölüyorsunuz; bu civarindan basit.

“ÇUKUROVA KURUYACAK”

30 senede nerede kuraklık olacak? Çukurova’da. Başka bir deyişle Çukurova’da tarım yapamayacağız. Ege’nin batısında korkunç kuraklık olacak.

“MALATYA’DA KAYISI KALMAYACAK”

Sivas’ta, Malatya’da kuraklık olacak. Kayısı yok. Hazır mıyız buna? tek de ortada göbeğinde yaşadığımız hastalıklar var. İki sene evvel İstanbul’da dört batı Nil virüsü vakası görüldü. Niye? Zira ticaret yapıyoruz. Afrika ticarette en çok Türkiye’ye güveniyormuş; çok iyi tek şey, gurur duyduk ama eşittir bu sivrisinekler de istikbal bize. Önceden bu sivrisineklerin gelmesi seneler sürüyordu, şimdi tek konteynerin dahil kismina kaçan tek sivrisinek 6 saat ardindan İstanbul’da.

“KONYA’DA TARIM BİTEBİLİR”

Konya Ovası’nda asgari 90 bin adet su kuyusu var ve hükümet bunlardan 25 bininden ne civarindan su çekildiğini biliyor. Konya Ovası Projesi Başkanı iki hafta evvel diyor ki: ‘Yer yer yer altı suyu 22 metre düşüyor senede.’ Senede 22 metre yeraltı suyu düşerken Konya Ovası’nda sulamalı tarım yapamazsınız.”

Yayım tarihi
Güncel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir