Dünyada sadece 4 ülke üretebiliyor! 5,5 tonluk Akıncı TİHA bu yıl TSK envanterine girecek-haberi

Dağlık Karabağ savaşının gidişatını kökünden değiştiren ve Azerbaycan’a 44 gün içinde zaferi getiren ulusal SİHA’ların hayat çapında yollar açtığı aksiseda büyüyor. İç güvenlik operasyonları ile Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, barış Pınarı ve Bahar Kalkanı harekâtlarında kullanılan silahlı İHA’ların Türkiye‘deki sayısı 140’ı aştı.

ABD’den Ukrayna’ya Bir hayli ülkede ses getiren Bayraktar TB2 SİHA’ların derhal peşinden testlerini tek bir başarıyla tamamlayan Akıncı Taarruz İHA’sı da bu sene güvenlik güçlerinin envanterine girerek harp uçaklarının yükünü alacak. Alanında dünyanın en ileri teknolojisine sahip var olan Akıncı, hava-hava görevleriyle tekrar dünyayı kıskandıracak.

Terörle mücadelede Türkiye’yi üst lige taşıyarak kara birliklerine güç veren insansız sema araçları Türkiye’de F-16 sayısının yarısını aşarak ulusal silahlı güç seviyesine erişmiş durumda.

TÜRKİYE 6 ÜLKE ARASINDA

Türkiye kendisinin silahlı İHA ve mühimmatlarını üreten 6 ülkenin arasında yer alıyor. Türkiye’nin ulusal SİHA sistemlerini üreten Baykar tarafından geliştirilen, teknik nitelikleri ve katıldığı operasyonlar değerlendirildiğinde kendisinin sınıfında dünyanın en iyisi var olan ulusal SİHA Bayraktar TB2 ile TSK 2014’te tanıştı.

2015’te silahlandırılan İHA; TSK, Jandarma, güvenlik ve MİT tarafından operasyonel olarak kullanılıyor. Türkiye, Ukrayna, Katar ve Azerbaycan envanterinde 160 adet var.

HAVADA MİLLİ ORDU

245 F-16 harp uçağının bulunduğu Türkiye’nin sema ordusundaki Türk güvenlik güçlerine hizmet eden silahlı ve silahsız sema araçlarının sayısı da oldukça fazla. SABAH’ın eriştiği bilgilere göre, SİHA sınıfındaki Bayraktar TB2 ile TUSAS tarafından üretilen ANKA’lardan oluşan SİHA sayısı 140’ı aştı.

Toplam F-16 sayısının yarısını geçen SİHA’ların yanında 500’e yakın kamikaze KARGU İHA, 200’den çok mini İHA ile bin 500 üzerinde Serçe İHA, güvenlik güçlerince etkin kullanılıyor. Testleri başarıyla geçen ve bu sene envantere girmesi beklenen Akıncı TİHA ise faik özellikleriyle rakiplerine ayrım atarak ulusal ordunun gücüne güç katmak amaciyla pist başında bekliyor.

AKINCI DÜNYAYI KISKANDIRACAK

Bayraktar Akıncı Taarruzi İnsansız sema Aracı (TİHA) üçüncü prototipi Akıncı PT-3, çok irtifa ve çok hız testlerini de başarıyla tamamladı. Sabah’ta bulunan habere göre, yeryüzünde Yalnızca dört ülkenin üretebildiği özelliklere sahip olan, 40 bin feet yüksekliğe çıkıp 24 saat havada kalabilen 5,5 tonluk dev insansız sema aracı Akıncı TİHA bu sene envantere alınacak.

1.350 kilogram faydalı yük taşıma kapasitesine sahip TİHA, barındırdığı çok durumsal farkındalık sağlayan sensörler ile TSK’nın göklerdeki güç çarpanı olarak görev yapacak. Çok çekirdekli 6 suni zeka bilgisayarı ile sensörlerden aldığı verileri işleyerek karar verme kabiliyetine de sahip bulunacak. harp uçaklarının yükünü azaltacak.

İHRAÇ ETMEYE DE BAŞLADIK

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, evvel türk mali İHA var olan Bayraktar Mini’nin 2007’de envantere girdiği belirterek, 14 senede bu alanda gelinen noktanın sevindirici olduğunu söyledi. Demir, “Türk yapımı Bayraktar TB2 ve ANKA SİHA’larımızın ne civarindan mühim iş çıkardıklarını bütün hayat takdirle karşıladı.

Bu alanda artık dünyanın evvel 3-4 ülkesi içindeyiz. Artık ihraç etmeye de başladık. Ayrı olarak 7-8 memleket ile müzakereler sürüyor. Şu vakit geliştirmeye ayni ritimde devam edilen AKINCI ve AKSUNGUR İHA’larımız bizi bu alanda çok değişik tek yere getirecek” dedi.

Türk müdafaa Sanayisinin İHA ve SİHA’ların kara-havadeniz unsurlarının ortak görev icra edeceği tek yapı üzerinde çalışmalarının ayni ritimde devam ettiğinin altını çizen müdafaa endüstri Başkanı Demir “bu kapsamda Anadolu Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemimizde kullanılmak üzere Baykar tertemiz tek dönüştürülmüş SİHA geliştirmekle alakalı faaliyetlere başladı.” dedi.

Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir