Dünyada bir ilk! Koronavirüs aşısı olan annenin bebeği virüse karşı antikorlara sahip olarak doğdu-haberi

Koronavirüs salgınıyla mücadelede vaziyeti hazırda en hatri sayilir büyüklükte silahımız var olan aşılar hayat çapında uygulanmaya başlarken tek istikametten aşıların tesirleri ve doğurabileceği riskler bilim insanları tarafından değerlendiriliyor. nihayet vakitlerde AstraZeneca’nın Kovid-19 aşılarıyla alakalı taraf etki haberleri ve bu vaziyetten dolayı ülkeler tarafından uygulanmasının askıya alınması gündemdeyken ABD’nin Florida eyaletinden sevindiren tek haber geldi.

İki bebek doktorunun iddiasına göre Florida’nın güneyinde yaşayan tek kadın gebelik döneminde yaptırdığı tek doz kovid-19 aşısından ardindan koronavirüs antikorlarıyla doğan, yeryüzünde Bilinen evvel bebeği doğurdu. The Guardian’da bulunan habere göre, bebek hekimi Dr. Paul Gilbert ve Dr. Chad Rudnick annenin ön cephede çalışan tek sağlıkçı olduğunu ve ocakta ayında 36 haftalık hamileyken tek doz Moderna Kovid-19 aşısı yaptırdığını açıkladı.

KAYITLARA GÖRE ANTİKORLA DÜNYAYA GELEN İLK BEBEK

Aşı olduktan üç hafta ardindan sıhhatli tek kız çocuğu dünyaya getiren kadın tıp dünyasında mutluluk yarattı. hekimler bebeğin göbek kordonundan alınan kanı analiz ettiklerinde kanda koronavirüse karşı bol miktarda antikor olduğunu bildirdi. Bu neticeye göre gebelik esnasında yaptırılan Kovid-19 aşısının düşük enfeksiyon rizikosu sağladığı ve koronavirüse karşı potansiyel koruyuculuk oluştuğu neticenine varıldı.

Dr. Gilbert mevzu hakkinda yaptığı izahta “Bu olay bizim kayıtlarımıza göre aşıdan ardindan antikorla dünyaya gelen evvel bebek. Göbek kordonunu incelediğimizde antikor bulup bulamayacağımı öğrenmek istedik. Zira bu başka aşılarda gerçekleşen tek şeydi.” dedi.

Öte istikametten uzman olanlar bu neticenin sevindirici olduğunu belirtse de vaziyeti hazırda aşılanan hamile kadınların tek sonraki günlerde binlerce bebek doğuracağını ve bu bebeklerin antikorlarının koruyuculuğun ne civarindan sürdüğünün anlaşılması amaciyla incelenmesi gerektiğinin altını çiziyor.

İSRAİL’DE uygulanan ARAŞTIRMA, HAMİLEYKEN KOVİD-19 AŞISI var olan ANNELERİN BEBEKLERİNE ANTİKOR AKTARDIĞINI alana KOYDU

İsrail’de yapılan tek araştırmada, hamileyken tertemiz tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı yaptıran kadınların bebeklerinde virüse karşı antikor bulunduğu tespit edildi. Times Of Israel gazetesinde bulunan habere göre, Hadassah sağlık Merkezi, hamileyken Kovid-19 aşısı var olan kadınların dünyaya getirdikleri bebeklerle alakalı araştırmasının neticelerini halkoyu ile paylaştı.

Araştırma kapsamında, annelerine Kovid-19 aşısının her iki dozu da yapılan 40 bebeğin doğduktan ardindan göbek kordonundan kan örnekleri alındı. Testlerde, bebeklerin tamamında Kovid-19’a karşı antikor bulunduğu görüldü. Hadassah sağlık Merkezi Virüs Departmanı’nda görevli Prof. Dana Wolf, araştırmanın, aşılanan annelerin bebeklerine doğumdan evvel Kovid-19’a karşı İhtiyaç duyulan antikoru aktardığını gösteren mühim tek bulgu olduğunu bildirdi.

Wolf, araştırmanın, hamile kadınların Kovid-19’a karşı aşılanmasının önemine ve faydasına işaret ettiğini belirtti. İsrail sağlık Bakanlığı, başlangıçta önermezken, dahada ardindan hamile kadınların da aşılanmasına karar vermişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir