Dünya diken üstünde! Türkiye’de de görülen Hint varyantının “süper mutasyon”a dönüşmesinden endişe ediliyor-haberi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın İstanbul’da beş kişide koronavirüsün Hindistan varyantının tespit edildiğini izahı üstüne Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) ortada Yürütme Kurulu, tek bilgilendirme metni yayımladı.

“SORUNUN NEDENİ HENÜZ NETLEŞMEDİ”

Pandeminin en menfi izlediği ülkelerden birisi var olan Hindistan’da koronavirüs olay sayısında rekor kırıldığı ve korona sebebinden nihayet 24 saatte üç bin 645 kişinin hayatını kaybettiğine dikkat çeken TÜSAD, “Bu olay artışının esas nedeni Hint varyantı mı, bu mevzunun yanıtı Daha netleşmedi” değerlendirmesini yaptı.

SÜPER MUTASYON ENDİŞESİ

TÜSAD, bilgilendirme metninde hayat sağlık Örgütü’nün bilgilerine göre 17 ülkede görülen Hindistan varyantı ve bilim insanlarının süper mutasyon ile alakalı görüşlerini şu ifadelerle dile getirdi:

“Hindistan varyantının çok dahada hızlı ve acele bulaşabileceğini argüman edenler olduğu gibi, İngiliz varyantı civarindan hızlı yayılmadığını öne sürenler de var. Bir takım bilim insanları, bu çift mutasyonlu varyantın dünyaya dağılmaya ayni ritimde devam edecek tek tür ‘süper mutasyon’a dönüşmesinden kaygı ediyor. Bundan dolayı aşı olmuş veyahut hastalığı geçirmiş kişilerin antikorlarının iki mutasyona sahip bu varyantta yeteri civarindan tesirli olmama tehlikesi de bulunuyor.”

ÇÖZÜM ŞEHİR SINIRLARININ KAPATILMASI

TÜSAD bilgilendirmesinde Hint varyantının görülmeye başlandığı, sehirlere göre en çok olay sayısının görüldüğü İstanbul’un virüs yayılmasının anne arteri olduğu, Çin’in Wuhan şehrinin sınırlarını kapatarak virüsü denetim altına aldığı hatırlatılarak “İstanbul benzeri ticaretin ve hayatın odak noktası var olan tek kent amaciyla tecrit de dahil olmak üzere en sıkı tedbirlerin acilen masaya yatırılması” önerisinde bulundu.

İŞ İŞTEN GEÇTİ

Sözcü’nün haberine göre TÜSAD üyesi bilim insanı hekimler, kapanma öncesi yaşanan iller arası hareketliliğe dikkat çekerek, “Önerinin uygulanması amaciyla çok geç kalındı. İş işten geçti. Bu vakit resmen kavimler göçü oldu. Hint varyantı büyük olasılık bütün ülkeye yayıldı” yorumunu yaptı.

SÜPER MUTASYON NEDİR?

Bilim insanları, dahada bulaşıcı, dahada ölümcül ve aşılara karşı dahada korunaklı var olan koronavirüs varyantları amaciyla “süper mutasyon” ifadesini kullanıyor. Bu tip varyantların dünyaya yayılmasının dahada basit olduğuna vurgu yapılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.