Doktorlar 'yürüyemez' dedi, O boksla yürümeye başladı-haberi

Ankara’da yaşayan İsmail Baytemur, 2017 seneninde ilkokulda arkadaşının iteklemesi neticesi düşüp yürüme yetisini kaybetti. Doktorların ‘yürüyemezsin’ dediği 11 yaşında olan İsmail, boks yaparak tekrar yürümeye başladı.

“Çok güç zamanlardı, emekleyerek herkesin yanına gidebiliyordum” diyen İsmail Baytemur, “Oyun oynarken arkadaşım latife olsun diye beni itti, bendeniz de onu kovaladım ve tekrar itince ayağım sıranın altına girdi. Doktora gittik, ayağımı yarım alçıya aldılar. Alçı çıktıktan ardindan ayağımdaki hisleri kaybettim, yürümeyi unuttum. Emekleyerek herkesin yanına gidebiliyordum. hekimler ‘bu bebek spora başlasın’ dedi. bendeniz de boksa başladım ve düzeldim Allah’a şükür. belli tek süre güç oluyordu, babamlar zorlayarak getiriyorlardı beni, spora gelmem amaciyla sürpriz armaganlar alıyorlardı” dedi.

“İYİ Kİ BOKS YAPMIŞIM, YÜRÜMEYE BAŞLADIM”

Şefik Tetik Boks Salonu’nda antrenmanlarını sürdüren İsmail, ‘yürümeyi hatırladım, evvel yürümem çok güzeldi’ derken, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Yürüyemedim, koşamadım. her biri koşuyordu, bendeniz burada yürüyordum. İyi ki boks yapmışım. Yürüyememem psikolojik değildi, ayağım çok ağrıyordu ve hiçbir yere gidemiyordum. Geceleri yatıyordum, tek dahada hiçbir yere gidemiyordum. Yürümeye başlamam çok güzeldi, yürümeyi hatırladım. Çok iyi tek duyguydu, yürüyebildiğim amaciyla çok mutluyum.”

BABA KARACA BAYTEMUR: ANNESİ OKULA SIRTINDA GÖTÜRDÜ

Yaşadıkları sürecin zorluğunu laf eden 48 yaşında olan baba Karaca Baytemur ise, “Çocuğu doktora götürdük, filmler röntgenler çekildi ve ayağını yarım alçıya aldılar. 2-3 vakit ardindan ‘gelin alçıyı çıkaralım’ dediler. Hastaneye gittik, yarım alçı çıkarıldı. Çocuk ondan ardindan tek dahada yürüyemedi. Götürmediğimiz hastane, doktor kalmadı. Okula götürdüğümüzde annesi sırtında taşırdı, okulda beklerdi onu. Teneffüsünü yapmasını sağlardı” ifadelerini kullandı.

“AMELİYAT OLURSA BİR BACAĞI az KALIR DEDİLER”

Baba Karaca Baytemur, Y”aşadığımız o günleri anımsamak dahi istemiyoruz, Allah kimseyi evladıyla sınamasın” diyerek, “Doktorlar operasyon kararı aldılar. operasyon olduktan ardindan da bacağının birinin kısa kalacağını söylediler. Biz anne olarak yıkıldık. Rabbim kimseyi evladıyla sınamasın. Çok güç tek süreçti” şeklinde konuştu.

“YÜRÜYEMEZ DEDİLER, BENİM ÇOCUĞUM SPORLA YÜRÜMEYE BAŞLADI”

Bir hekimin spor tavsiyesi üstüne çocuklarını boksa başlattıklarını belirten Karaca Baytemur, “Bir doktorla tanıştık orada, ‘ameliyat olana civarindan tek vakit spora yönlendirirseniz randiman alabilirsiniz’ dedi. Biz de boksa verdik ama boksa verirken de kafasına vuruş almaması için, Yalnızca idman bölümüne katılması amaciyla antrenörlerle konuştuk. Sağ olsunlar antrenörlerimizin çok yararı oldu. Buraya evvel getirdiğimizde Zati yürüyemiyordu. ‘Yürüyemez’ dediler ama spor sayesinde çocuğum yürüdü” şeklinde konuştu.

Antrenör Mustafa Yardım ise sporun öneminin altını çizerek, “İsmail takriben tek sene evvel bana geldiğinde yürüme bozukluğu teşhisi konmuştu, hekimler Hem de yürüyemez, felçli kalır, tek bacağı kısa kalır demişlerdi. ama biz burada kendisine boksun ayaktan başlayarak esas eğitimini verdik. Şu vakit yürümesi gayet normal, Hem de müsabakalara çıkmasına baz alinarak hazırlık yapıyoruz” dedi.

Nesrin AYDIN YALDIZ-Ercan ATA/ANKARA,(DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.