Doğu Karadeniz’e çay hasadı için göç başlayınca bir uyarı geldi: Kaçak girenlere dikkat edin-haberi

Doğu Karadeniz’de, Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun illerinde, 830 bin dekar alanda tek milyon üretici aile tarafından yapılan ıslak çay üretiminde hasat çagi yaklaşıyor. Mayıs ayında başlayacak çay tarımında geçen sene olduğu benzeri hatri sayilir büyüklükte kentlerden bölgeye 100 binin üzerinde üretici gelecek. hatri sayilir büyüklükte çoğunluğu İstanbul ve Ankara’da yaşayan üreticiler, gelmeye başladı. kent ve köylere gelenler, çay bahçelerinin bakımını yapıyor. Bu sene da koronavirüs tedbirleri kapsamında, sınır kapılarının kapatılması hasebiyle Gürcistan ve Azerbaycan tebaalı 40 bin işçi ülkeye gelemeyecek.

KAÇAK İŞÇİLERE İZİN VERİLMİYOR

Türkiye’de yaşayan, aralarında Afganistan ve Senegal uyrukluların da olduğu işçiler de bölgeye geliyor. Türkiye’ye kanun dışı yollarla girip bölgeye gitmeye çalışan veyahut çalışma desturu olmayanlara ise destur verilmiyor. Bu kişiler denetim noktalarında güvenlik güçlerince yakalanıyor. geçen günlerde Samsun’da, Afganistan tebaalı 9 kaçak göçmen, ticari taksi ile Ankara’dan Trabzon’a çalışmaya giderken yakalandı. Göçmenler, kişi başı 250 Lira kazanç verdiklerini belirterek, “Orada çalışacaktık, ne iş olursa yapacaktık” dedi. Samsun’da denetimlerde kuşku üstüne durdurulan tek başka araçta ise yurda illegal yollardan giriş yaptığı ve Rize’ye gittikleri saptanan Afganistan tebaalı 7 kaçak göçmen yakalandı.

ÜRETİCİYE ÇİFTE UYARI

Doğu Karadeniz’de çay tarımında çalışan işçiler hasebiyle her sene vasati 500 milyon Lira vatan dışına gidiyor. Bu sene alanda hergün çay yevmiyesi 250 kilo çay toplama koşulu ile 200 Lira olarak belirlendi. Yetkililer, çay tarımının ailece yapılarak işçiye giden senelik takriben 500 milyon TL’nin aile bütçesinde kalması çağrısında bulunuyor. uzman olanlar ise bölgeye kontrolsüz yabancı işçi girişinin pandemi döneminde sağlık açısından riskine dikkat çekiyor.

“ÜRETİCİLER, AİLECE BAHÇEYE GİRMELİ”

Çaykur genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, geçen sene yaşanan işçi meselesi hasebiyle çay üreticilerinin yıllar evvel olduğu benzeri çay tarımına ailece sahip çıktıklarını söyledi. Yabancı çay işçilerinin çayda kaliteye zarar verdiğine dikkat çeken Alim, “Yabancı işçiler kilo işi çay topladıkları amaciyla odunsu kısma civarindan iniyor, filiz çıkamadığı amaciyla randiman düşüyor, odunsu çaylarla kalitede bozuluyor. Burada yok var olan bizim geleceğimiz, onlar çayını toplayıp paralarını alıyor. Çayımızın istikbal nesillere aktarılabilmesi amaciyla gençlere, çocuklara nasıl üretildiği ve hasat edildiğini göstermemiz gerekiyor. Bu sene da ailece herkesin bahçeye girmesini bekliyoruz. Yabancı çay işçileri ile vatan dışına giden 500 milyona yakın tek kazanç da bu sayede üreticinin cebinde kalır” dedi.

PROF. DR. AYDIN: BÖLGE İÇİN RİSKTİR

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın da ülkeye kaçak giren Bir takım işçilerin denetimlerden kaçarak bölgeye ulaşıp çay tarımına dahil olmaya çalıştıklarını söyledi. Prof. Dr. Aydın, “Hukuki sorunların dışında bunların tek sağlık meselesi ile gelebilecekleri ve sağlık açısından riziko oluşturabileceklerini unutmamak lazım. Çay tarımı işverenlerinin bu tip işçileri çalıştırması vaziyetinde kendilerinin de riziko altında olacaklarını göz önüne alarak en azından bu insanların sağlık kontrollerini resmi yollardan yaptırmaları şarttır.  ters halde bölge içinde sektör içinde risktir” diye konuştu.

“İŞÇİ ALMAYI DÜŞÜNMÜYORUZ”

Çay üreticisi Zekiye Aktepe, “Geçen sene çay sezonunu çok yoğun çalışarak geçirdik. kendisinin çayımızı topladık, yorucu geçti ama üstesinden geldik. Şunu gördük Sahiden tembelliğe alışmışız. İnsanlar şimdi kendisinin çay bahçelerine döndüler, işçi arama beklentileri ortadan kalktı. Bu sene da aynı yoğunlukta geçecek, işçi almayı düşünmüyoruz. İşçiler Zati çaylıklarımızı batırdılar, çok derinden topladılar, kalite ve randiman kaybına neden oldular. Pandemi vesilesiyle işçi meselesi ortadan kalktı, yurttaş bahçesine dönüyor” dedi.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir