Diyalizde Hayat Kurtaran Tedavi Seçenekleri

Hemodiyaliz Merkezleri içerisinde seçkin bir noktada olan Boğaziçi Diyaliz, klinikte tedavi görmek isteyen hastalara son teknoloji, uzman doktorlar ve ilgili hasta danışmanları ile hizmet sunuyor. Kliniğin kapasitesi ve uyguladığı teknikler, İstanbul’un en iyilerinden biri olmasını sağlıyor. Genel olarak tedavi haftada birkaç kez uygulanır ve yaklaşık olarak 4 saat sürer. Klinik ortamında uygulanan tedavi uzman doktorlar ile yapılıyor. Ayrıca hasta danışmanları da böbrek hastası olan kişilerin seans kontrollerini yaparak hastalara her konuda yardımcı oluyor. Hastalar kliniğe ücretsiz servis ile getiriliyor ve tedavi sonrasında yine aynı şekilde ücretsiz servis ile evine götürülüyor. Hastaların klinik ortamında aldıkları tedavide diğer hastalar ile iletişim kurması da onlara motive verici bir etken oluyor. Bunun yanı sıra klinikte tedavi görmek istemeyen hastalar ise evde günlük hayatlarına bütünleşmiş bir tedaviye dâhil oluyor.

 

Böbrek hastaları için hemodiyaliz, periton diyaliz ve organ nakli olarak 3 tedavi türü tüm dünya genelinde başarılı bir şekilde uygulanıyor. Maltepe hemodiyaliz merkezleri arasındaki Boğaziçi Diyaliz, ücretsiz bilgi vererek ihtiyacı olan hastaları yönlendirmektedir.

Hemodiyaliz Tedavi Yöntemi

Hemodiyaliz tedavisi uygulamaları, kanın vücudun dışında bir diyaliz makine ile filtrelendiği tedavi türüdür. Hemodiyaliz işlemi sırasında bir damardan kan çekilir ve bu kan diyaliz makinesi denilen sentetik bir filtreden geçirilir. Diyaliz makinesi bu kanı vücuda dönmeden önce temizler. Bu işlemi yapmasından ötürü de diyaliz makinesine yapay böbrek de denilir.

Boğaziçi Diyaliz, hastalara bir diyaliz ünitesinde haftada birkaç kez bu tedaviyi uygular ve doğru adımlar ile hastanın sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olur. Tedavi 4 saati bulan bir süreçtir. Süre boyunca hasta diyaliz makinesine bağlı olarak kalır. Sağlıklı olan böbreklerin devamlı olarak yaptığı işlem, diyaliz makinesi ile haftanın yaklaşık on iki saatine yapılmaya çalışılır. Tedavinin klinik ortamında yapılması oldukça olumlu bir durum olsa da hastanın isteğine bağlı olarak evde de tedavi sunulur. Farklı türde olan ev diyalizleri ile hastalar evlerinde günlük rutinlerine uyarak tedaviyi alırlar. Bunun yanı sıra her tedavi yolunun da kendine özgü zorluğu bulunur.

Periton Diyalizi Tedavisi

Periton diyalizinin ismi, kanın peritonda filtrelenmesinden gelir. Periton boşluğu diyaliz sıvısını saklar, filtrasyon periton boyunca olur. Toksinler ve aşırı sıvı, tahmin edilen bekleme süresince periton zarından geçer.

Kalıcı bir boru ya da katater periton boşluğuna yerleştirilir ve boru aracılığı ile diyaliz sıvısı boşluğa beslenir. Burada kandaki yabancı maddeleri emmesi için bekletilir. Ardından sıvı bir torbaya boşaltılır ve yerine yeni sıvı konur. Bu doldurma ve boşaltma işlemi manuel olarak yapılabilir. Buna alternatif olarak ise geceleri otomatik bir döngüleyici ile yapılır.

Boğaziçi Diyaliz, hastaları periton diyalize tıbben yönlendirir. Bazı kalp ve damar hastalıkları olan hastalar ya da çocuklar için önerilen tedavi yöntemidir.

Böbrek Nakli

Böbrek nakli, bir bağışçı tarafından alınan sağlıklı böbreğin, böbrek hastası olan kişiye nakli olarak tanımlanır. Yeni böbrek, hastalığın çaresi değil tedavisidir. Birçok böbrek hastası için nakil uygun olsa da her hasta için uygun değildir.

Organ nakli zaman ayrılarak düşünülmesi gereken ve oldukça ciddi olan bir konudur. Bir tedavi seçeneği olarak organ naklini keşfetmek isteyen kişi, Boğaziçi Diyaliz ile görüşerek, bu konuda uzmandan bilgi alır. Nefroloji uzmanı tavsiyede bulunmadan önce sağlık ve böbrek durumu değerlendirmesi yapar. Uzman bir nefroloji doktoru ile yapılan görüşmelerin ardından karar verilirse bekleme listesine hastanın adı yazılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir