Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’li mevkidaşı Blinken’la görüştü-haberi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Joe Biden’ın göreve gelişin derhal peşinden ikili ve bölgesel mevzuların ele alındığı evvel kez telefonla tek müzakere gerçekleştirdi. müzakere sonrası İzah yapan ak Saray, açıklamada, “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Joe Biden, ikili ve bölgesel konuları ele almak üzere haziran ayındaki NATO Zirvesi’nde ikili müzakere yapma ile alakalı anlaştı.” ifadelerine yer verdi.

ERDOĞAN-BIDEN GÖRÜŞMESİ ELE ALINDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Joe Biden’ın görüşmesi sonrası Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Dışişleri Bakanı Antony Blinken da tek telefon görüşmesi gerçekleştirdi. müzakerenin derhal peşinden Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sayın Cumhurbaşkanımızın AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Biden’le yapmış olduğu görüşmedeki hususların takibi amacıyla, bu akşam AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Dışişleri Bakanı Blinken’la tek telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir” denildi.

“NATO ZİRVESİ’NDE GÖRÜŞME ile alakalı ANLAŞTIK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, Telegram hesabından AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Joe Biden ile görüşmesine ait şu izahta bulundu: “Kıymetli kardeşlerim, bu erken AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Joe Biden ile tek telefon görüşmesi gerçekleştirdik. Sayın Biden ile ikili ilişkilerin stratejik doğası ve karşılıklı çıkar ilişkileri temelinde iş birliğinin genişletilmesi emeliyle birlikte çalışmanın ehemmiyeti hususlarında mutabık kaldık. Görüşmede, FETÖ’nün ABD’deki varlığı ve ABD’nin Suriye’de PKK-PYD pkk terör örgütüne verdiği destek benzeri konuların çözüme kavuşturulmasının, Türk-Amerikan ilişkilerinin dahada ileri seviyelere taşınması amaciyla mühim olduğunu ifade ettim. mevkidaşım ile Haziran ayında düzen edecek NATO Liderler Zirvesi’nin marjında müzakere ile alakalı anlaşmaya vardık.”

İLETİŞİM BAŞKANLIĞI’NDAN DA AÇIKLAMA GELDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Joe Biden’ın görüşmesi sonrası İletişim Başkanlığı’ndan yapılan izaha göre; liderler, ikili ilişkilerin stratejik doğası ve karşılıklı çıkar ilişkileri temelinde iş birliğinin genişletilmesi emeliyle birlikte çalışmanın ehemmiyeti hususlarında mutabık kaldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETÖ’nün ABD’deki varlığı ve ABD’nin Suriye’de PKK- PYD pkk terör örgütüne verdiği destek benzeri konuların çözüme kavuşturulmasının, Türk- Amerikan ilişkilerinin dahada ileri seviyelere taşınması amaciyla mühim olduğunu ifade etti. İki lider, haziran ayında düzen edecek NATO Liderler Zirvesi’nin marjında müzakere ile alakalı anlaşmaya vardı.

Kaynak: Anadolu ajansı / Zuhal Demirci

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.