Diplomatik kriz yaşayan İran ile Suudi Arabistan’ın gizli görüşmelere başladığı öne sürüldü-haberi

İngiliz Financial Times gazetesi, görüşmelerde bulunan ama ismi açıklanmayan tek yetkiliye dayandırdığı haberine göre, İran ve Suudi Arabistanlı yöneticilerin 9 Nisan’da Bağdat‘ta direk müzakereler uygulamak üzere tek araya geldi.

IRAK GÖRÜŞMELERDE KÖPRÜ GÖREVİNİ ÜSTLENDİ

İran’ın nükleer görüşmelere tekrar başlamasının ve Yemen’deki İran destekli Husilerin nihayet vakitlerde Suudi Arabistan’ı amaç alan saldırılarını artırmasının iki memleket arasında dört sene aradan ardindan direk görüşmelerin zeminini hazırladığı ve evvel görüşmelerin de müspet geçtiği ifade edildi. Haberde, Irak Başbakanı Mustafa Kazımi’nin Bağdat’taki görüşmelerde iki memleket arasında köprü görevini üstlendiği ve Suudi Arabistan heyetine İstihbarat Başkanı Halid bin Ali el-Humeydan’ın liderlik ettiği aktarıldı.

HABER YALANLANDI

Tahran ve Riyad yönetimleri, direk görüşmelere başladıklarına değin habere ait Daha resmi izahta bulunmasa da Suudi Arabistan’dan isimi açıklanmayan üst düzey tek görevli ve İranlı tek kaynak haberi yalanladı. Suudi Arabistan’da İngilizce yayın yapan “Arabnews” gazetesine demeç veren ve ismini saklı tutan Suudi Arabistanlı üst düzey tek yetkili, Tahran ile Riyad arasında direk müzakereler yapıldığına değin haberin doğru olmadığını açıkladı.
Konuyla alakalı Hizbullah’a yakınlığıyla Bilinen Lübnan merkezli El-Meyadin televizyonuna izahta bulunan ismi açıklanmayan İranlı tek kaynak da İran-Suudi Arabistan diyaloğuna değin haberleri yalanladı.

NELER YAŞANMIŞTI?

Suudi Arabistan’da, iki ocakta 2016’da aralarında Şii inanç adamı Nimr el Nimr’in de olduğu 47 kişi “terör” suçlamasıyla idam edilmişti. İdamlara reaksiyon gösteren İranlı yöneticilerin birbiri ardına yaptığı açıklamaların derhal peşinden Suudi Arabistan’ın Tahran Büyükelçiliği ve Meşhed sehrindeki konsolosluk binaları İran’daki göstericiler tarafından ateşe verilmişti. Bu olaylar sonrasında Mart 2015’te başlayan Yemen’deki dahil harp hasebiyle gergin var olan iki memleket arasındaki diplomatik ilişkiler Tamamiyle kesilmişti.

Kaynak: Anadolu ajansı / Ahmet Dursun

Yayım tarihi
Güncel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir