Değeri 2,6 milyar dolara ulaşan Getir, Türkiye’nin ikinci Unicorn’u oldu-haberi

Dünyada evvel kez vasati 10 dakikada market ürünleri teslimat modelini 2015 seneninde başlattığı anlatilan teknolojik girişim Getir, geçtiğimiz ocakta ayında 2. yatırım turunu 128 milyon dolarla tamamlamıştı. İki ay içinde üçüncü turu da tamamlayan şirket, türk mali ve yabancı fonlardan 300 milyon dolar değerinde tertemiz yatırım alarak değerlemesini 2,6 milyar dolara çıkardı. Getir’in, 5,5 senede Unicorn var olan evvel Türk şirketi olduğu belirtildi.

2 AYDA iki mevduat TURU TAMAMLANDI

İki ay içinde iki tur tamamlayan Getir’de üçüncü turun liderliğini tertemiz yatırımcılardan Silikon Vadisi merkezli Sequoia Capital ve var fonlardan New York merkezli Tiger global üstlendi. dahada evvelki tura katılan 8 fondan 7 tanesi de bu nihayet tura katıldılar.

Getir Kurucusu Nazım Salur, “Dünyada evvel kez vasati 10 dakikada market ürünleri teslimat modelini Getir ile 2015 seneninde başlattık. İş modelimize var olan yoğun alaka hasebiyle geçtiğimiz turun üzerinden Daha iki ay geçmeden tek tur dahada yatırım alma imkanı doğdu. Biz de bunu değerlendirerek 300 milyon dolarlık tertemiz kaynak oluşturarak vatan dışı pazarlarda dahada hızlı büyümeye odaklanacağız. Aldığımız bu yatırımla 2,6 milyar dolar değerlemeye ulaşarak Türkiye’nin Unicorn’u olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Önümüzdeki aylarda Almanya, Fransa ve Hollanda’da da Getir operasyonlarını başlatacağız. Pandeminin denetim altına alınmasını takiben Brezilya’da da bu iki heceli Türkçe kelimeyi sevdirmeyi arzuluyoruz. Şirketin Unicorn olmasında en mühim katkıyı veren bayilerimizin alan çalışanları var olan kurye ve depo görevlilerine kıdeme dayalı olarak dağıtılmak üzere, 25 milyon TL’yi bayilerimiz kanalıyla paylaşacağımızı da belirtmek isterim” dedi.

LONDRA’DAN SONRAKİ üç HEDEF: ALMANYA, FRANSA, HOLLANDA

Türkiye’nin Unicorn’u Getir, hizmet verdiği memleket sayısını 5’e çıkarmayı hedefliyor. İkinci turda alınan yatırımın derhal peşinden ocakta ayı nihayetinde Londra’ya hızlı tek giriş yapan şirketin amaçlari arasında Almanya, Fransa ve Hollanda da var. tertemiz ülkelerde 2021’in evvel yarısında hizmete başlamayı planlayan şirket, kuvvetli ekipler oluşturmak amaciyla iş başvurularını almaya başladı.

UNICORN NE DEMEK?

Değeri tek milyon dolar veyahut dahada çok var olan girişimlere Unicorn deniyor. Mayıs 2020’ye civarindan Türkiye’de rastgele tek Unicorn bulunmuyordu. ama 2010 seneninde kurulan İstanbul merkezli mobil oyun şirketi Peak Games, ABD’li Zynga’ya 1,8 milyar dolara satılarak Türkiye’nin evvel Unicorn’u oldu. 2,6 milyar dolar değere ulaşan Getir ise Türkiye’nin 2. Unicorn’u olma özelliğine ulaştı.

Unicorn ne demek? Getir Unicorn var olan 2. şirket oldu

Unicorn ne demek? Getir Unicorn var olan 2. şirket oldu

Kaynak: İhlas havadis Ajansı

Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir