Definecilerin evine yapılan operasyonda 4 milyar liralık painite taşı ele geçirildi-haberi

Muğla İl Emniyeti Kaçakçılık ve örgütlü Suçlarla Şube Müdürlüğü ekiplerince yapılan alan çalışmasında; Milas‘ta 7 kişinin kaçak kazı yaptığı bilgilerine ulaşıldı. zabita ekipleri kaçak kazı yaptıkları argüman edilen şüphelilerin hanelerine Bir gün evvel erken harekât düzenledi.

GÖZALTINA ALINAN ŞÜPHELİLER hür BIRAKILDI

Evde yapılan aramada elmastan dahada kıymetli olduğu Bilinen 1,5 kilo ağırlığında painite taşı ile iki dedektör ve iki ruhsatsız tüfek ele geçirildi. Gözaltına altına alınan 7 şüpheli, emniyetteki işlemlerinin derhal peşinden derhal sevk edildikleri adliyeden savcılık direktifiyle hür bırakıldı. Şüpheliler ile alakalı 2863 sayılı Kültür ve doğa Varlıklarını savunma Kanunu’na muhalefetten tahkikat başlattı. zabita yetkilileri ele geçirilen taşın piyasa değerinin 525 milyon dolar Başka bir deyişle takriben dört milyar Lira olduğunu bildirdi.

PAİNİTE TAŞI NEDİR?

Painite çok ender tek borat minerali. Öncelikle Myanmar’da İngiliz mineralog ve mücevher satıcısı Arthur C.D tarafından bulundu. 1950’lerde tertemiz tek taş olarak keşfedilene civarindan yakut olarak tanımlandı. ender bulunan taşın karatının Başka bir deyişle kabaca 0.2 gramının 60 bin dolar olduğu belirtiliyor.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Yayım tarihi
Güncel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir