Darbeci Sisi’nin ülkesine ilk ziyaret: Nebati Mısır’a gidiyor-haberi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin tek Haziran’da Mısır’a gideceği belirtildi.

Yapılacak var olan bu ziyaret 2013’te gerçekleşen vuruş sonrası ilişkilerin durma noktasına geldiği Mısır’a, yıllar ardindan bakanimiz düzeyinde gerçekleştirilen evvel ziyaret olacak.

Nebati’nin, Şarm El-Şeyh şehrinde gerçekleşecek toplantı marjında Mısır Maliye Bakanı ile de görüşmesi planlanıyor.

İLİŞKİLER DONMA NOKTASINDA

Orta Doğu’nun önde gelen ülkelerinden ve aynı zamanda ABD’nin bölgedeki sayılı müttefikinden var olan ülkemiz ve Mısır’ın ilişkisi nihayet senelerde donma noktasına gelmişti.

2011 seneninde başlayan ve Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in devrilmesiyle sonuçlanan Arap Baharı sonrasında ilişkilerin iyi izlediği Ankara-Kahire hattında her şey 2013 seneninde bozuldu. Ülkenin demokratik seçimlerle göreve gelen evvel öncüsü var olan ve Müslüman Kardeşler destekli Mursi’nin 2013 seneninde devrilmesi sonrasında ilişkiler gerildi.

Mısır’ın demokratik seçimlerle göreve gelen evvel cumhurbaşkanı var olan Muhammed Mursi’nin devrilmesi Ankara-Kahire hattında ilişkileri koparmıştı.

AKP’nin desteklediği Mursi’nin devrilmesi ve sonrasında yaşanan vakalarda yüzlerce Mısırlının can vermesine en hatri sayilir büyüklükte tepkiyi gösteren ülkelerin başında ülkemiz geldi. O dönemde Mısır, Türkiye’nin Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı’yı sınır dışı ederken Ankara da Mısır büyükelçisini “istenmeyen adam” (persona non grata) duyuru etmişti.

Mısır’ın Cumhurbaşkanlığı koltuğuna General Abdülfettah Sisi gelince ise iki memleket arasındaki ilişkilerde tek iyileşme yaşanmadı.

Mursi’den ardindan göreve gelen Mısır cumhurbaşkanı Sisi ile Ankara sık sık değişik cephelerde karşı karşıya geldi.

O dönemden beri fiilen ve diplomatik olarak ilişkilerde tek hareketlilik yaşanmazken iki memleket nihayet vakitte değişik cephelerde karşı karşıya geldi.

Libya’da da iki memleket karşıt saflarda yer almış, ülkemiz Trablus hükümetini desteklerken Mısır da General Halife Hafter’e destek vermişti. Ayrı olarak Mısır ve Suudi Arabistan, Müslüman Kardeşler’in Türkiye’deki faaliyetlerinden de rahatsızlık duyduğunu geçmişte açıklamıştı.

Öte istikametten Mısır, Kıbrıs Rum Kesimi ve Yunanistan ile birlikte doğu Akdeniz’de sondaj çalışmaları amaciyla işbirliği içerisine de girmişti.

NORMALLEŞME ADIMLARI ATILDI AMA…

Ancak iki ülkeden yetkililer, normalleşme gayretleri kapsamında nihayet vakitte iki kez tek araya geldi. Hem de Ankara’nın 9 sene ardindan Kahire’ye büyükelçi atayacağı da argüman edildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tek vakit evvel yaptığı açıklamada, “Mısır ile ilişkileri normalleştirme ile alakalı adımlar atıyoruz. Önümüzdeki günlerde de Bir takım adımlar atacağız” dedi.

Son olarak Müslüman Kardeşler’in yayın organı “Mekameleen” adli tv kanalının Türkiye’deki yayınlarını durdurma kararı alması da dikkat çekti.

Nureddin Nebati'den Güldür Güldür paylaşımı: Gözlerimdeki ışıltıyı göremedim İlginizi Çekebilir Nureddin Nebati’den Güldür Güldür paylaşımı: Gözlerimdeki ışıltıyı göremedim Müslüman Kardeşler'in yayın organı Türkiye'deki yayınlarını durduruyor İlginizi Çekebilir Müslüman Kardeşler’in yayın organı Türkiye’deki yayınlarını durduruyor Middle East Eye: Mısır, Türkiye'nin normalleşme çabalarına şüpheyle yaklaşıyor İlginizi Çekebilir Middle East Eye: Mısır, Türkiye’nin normalleşme çabalarına şüpheyle yaklaşıyor Mısır, İsrail ve BAE'den üçlü zirve İlginizi Çekebilir Mısır, İsrail ve BAE’den üçlü zirve

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.