Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın ve ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan S-400 ve F-35 konularını görüştü-haberi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

İbrahim Kalın ve Jake Sullivan arasında gerçekleşen telefon görüşmesinde, Türkiye-ABD ikili ilişkilerinin seyri başta olmak üzere Suriye, Libya, Irak benzeri bölgesel konular ve Kovid-19 ile ugras ele alındı. ülkemiz ve AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ arasındaki yakın müttefiklik ilişkilerinin karşılıklı saygı çerçevesinde müsterek çıkar ve stratejik önceliklere odaklanan tek tabanda ilerlemesi gereğinin altı çizildi.

S-400 VE F-35 DETAYI

İki memleket arasında ihtilaf unsuru var olan S-400 ve F-35 benzeri konuların yapıcı tek angajmanla çözüme kavuşturulması amaciyla müsterek çaba sarf edilmesinin ehemmiyeti vurgulandı. PYD/YPG/PKK, DEAŞ ve FETÖ dahil her biçimde pkk terör gruplarına karşı ayrım gözetmeksizin kararlılıkla ugras edilmesi gerektiği noktasında Türkiye’nin hassasiyeti ve kararlılığı ifade edildi. Suriye’de kalıcı barış ve istikrarın sağlanması amaciyla siyasi sürecin ve anayasa çalışmalarının desteklenmesi beklenen tek dönemde sivillere baz alinarak saldırıların durdurulması gerektiği belirtildi.

LİBYA KONUSU

Libya’da ulusal uzlasma Hükümeti’nin güvenoyu almasıyla birlikte siyasi sürecin işlemesi ve istikrarın sağlanması yolundaki ilerlemeden duyulan memnuiyet de dile getirildi.

KADINA YÖNELİK ŞİDDETİN ÖNLENMESİ

Görüşmede Ayrı olarak küresel ölçekte kadına karşı her biçimde şiddetin önlenmesi amaciyla kararlılıkla mücadele vermeye ayni ritimde devam edileceğinin altı çizildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.