Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla TMSF Başkanlığı’na Fatin Rüştü Karakaş atandı-haberi

Resmi Gazete‘nin bugünkü sayısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan karara göre, TMSF Başkanlığı’na Fatin Rüştü Karakaş, TMSF üyeliğine ise Yunus Öksüzömer atandı. Atamaların 5411 sayılı Bankacılık Yasanın 113’üncü maddesi ile üç sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2, üç ve 7’nci maddeleri uyarınca yapıldığı belirtildi.

GÜLAL’IN GÖREV SÜRESİ DOLDU

Önceki reis Muhiddin Gülal’ın dört senelik görev süresi dört Temmuz’da dolmuştu ve tertemiz reis ile alakalı atama kararı bekleniyordu.

FATİH RÜŞTÜ KARAKAŞ KİMDİR?

1968 seneninde Rize’de dünyaya gelen Fatin Rüştü Karakaş, Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü mezunu oldu.

İstanbul Üniversitesi’nden kazanç ve Banka çok lisans derecesi alan Karakaş, 1992 seneninde Teftiş Kurulu’nda Müfettiş Yardımcısı olarak göreve başladığı Şekerbank’ta 2013 senesi ocakta ayına civarindan çeşitli görevler üstlendi.

Fatin Rüştü Karakaş, 2013 senesi ocakta ayından Kasım ayına civarindan Şekerbank T.A.Ş. Personeli Munzam yasamsal Güvenlik ve Yardımlaşma Sandığı Vakfı’nda genel Sekreter olarak görev yaptı ve Kasım 2013’te Şekerbank T.A.Ş. genel Müdür Yardımcısı olarak atandı.

TMSF’NİN GÖREV VE YETKİLERİ NELERDİR?

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF/Fon), halk tüzel kişiliğini haiz, idarî ve mali özerkliğe sahip tek kuruluştur. TMSF, reis ve üyelerden müteşekkil heyet ile Başkana bağlı olarak faaliyetlerini yürüten Başkanlık teşkilatından oluşur. TMSF görevini yaparken bağımsızdır.

TMSF görevlerini, 5411 Sayılı Bankacılık Kanunu, OHAL kapsamında KHK ile yapılan Bir takım düzen etmelerin değiştirilerek onay edilmesine ait 6758 Sayılı kanun ve alakalı başka mevzuat ile kendisine verilen yetkiler çerçevesinde adina getirmektedir.

TMSF’nin fonksiyonlarını mevduat sigortacılığı, banka çözümleme, art kazanım ve OHAL kapsamında yürütülen kayyımlık faaliyetleri başlıkları altında değerlendirmek ve şu şekilde özetlemek mümkündür:

  • Tasarruf sahiplerinin dogruluk ve menfaatlerinin savunması amacıyla, mevduatın ve katılım fonlarının sigorta edilmesi,
  • Fon bankalarının yönetilmesi, mali bünyelerinin güçlendirilmesi, tekrar yapılandırılması, devri, birleştirilmesi, satışı ve tasfiyesi,
  • TMSF alacaklarının takip ve tahsil işlemlerinin yürütülmesi ve sonuçlandırılması,
  • TMSF varlık ve kaynaklarının yönetilmesi,
  • OHAL kapsamında üstlenilen sorumluluklarin yürütülmesi.

TMSF, Mevduat Sigortacılığı Faaliyetleri kapsamında; mevduat sigortacılığına ait politikaların belirlenmesi ve İhtiyaç duyulan düzen etmelerin yapılması, risklerin ölçülmesi ve yönetilmesi, sektör ve banka riskinin izlenmesi ve Bankacılık Kanunu’nun 130’uncu maddesinde anlatilan gelirlerin tahsil edilmesine baz alinarak işlemleri yürütmektedir.

Banka Çözümleme Faaliyetleri kapsamında ise; TMSF’ye devredilmiş ve etkinlik desturu kaldırılmış bankaları çözümleme çalışmaları yürütülmektedir. Ayrı olarak acele ikaz sisteminin kurulması, seri ve maliyet etkinliği çok çözümleme yöntemlerinin geliştirilmesi de Banka Çözümleme Faaliyetleri arasında yer almaktadır.

TMSF’ye devrolan ve etkinlik desturu kaldırılan bankalara aktarılan kaynakların maksimum seviyede art kazanımı amaciyla gerçekleştirilen işlemler de art Kazanım Faaliyetleri kapsamında değerlendirilmektedir.

Ülkemizde 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan vuruş teşebbüsü sonrasında başlayan OHAL zamani ile TMSF’nin yürüttüğü anne faaliyetlere ek olarak, FETÖ/PDY pkk terör örgütlerine aidiyeti, iltisakı veyahut irtibatı hasebiyle kayyım atanan/atanacak var olan şirketlerdeki kayyımlık görev ve yetkileri TMSF’nin görevleri arasına eklenmiştir.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı / Ferhat Ekinci

Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir