Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Çinli Bakanla selamlaşma biçimi görüşmeye damga vurdu-haberi

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, 6 ülkeyi kapsayan bölge ziyaretleri kapsamında Bir gün evvel akşam saatlerinde Ankara’ya geldi. bakanimiz Vang Yi bu erken öncelikle, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla müzakere gerçekleştirdi. Görüşmede, iki memleket arasındaki ilişkiler ele alındı. Ayrıca, bölgesel ve beynelmilel güncel konular ile alakalı görüş alışverişi yapıldı.

ÖNCE ÇAVUŞOĞLU için AĞIRLANDI

Heyetler arası müzakere döneminden evvel kısa tek konuşma yapan Çavuşoğlu, Çin hükümet Başkanı Şi Cinping’in Türkiye’yi ziyaret etmesinden memnuniyet duyacaklarını, bu vesileyle ilişkileri kapsamı geniş stratejik ortaklık seviyesine çıkarmak istediklerini ifade etti. Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanları İstişare Mekanizması Toplantısı’nın da dahada ileri tek tarihte kapsamı geniş şekilde gerçekleşeceği bilgisini paylaştı. Çavuşoğlu ve Vang dahada ardindan tertemiz tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı alanında ülkemiz ve Çin arasındaki iş birliğini gösteren resim sergisini gezdi.

ERDOĞAN KÜLLİYE’DE onay ETTİ

İki memleket arasındaki ilişkilerin ele alındığı görüşmesi sonrası Vang Yi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde onay edildi.

SELAMLAŞMA BİÇİMLERİ DİKKAT ÇEKTİ

Basına kapalı gerçekleşen görüşmede Mevlüt Çavuşoğlu da yer alırken, Erdoğan ve Vang Yi’nin selamlaşma esnasında ise içten anlar yaşandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.