Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Filistin çağrısı! Dünya katliama sessiz kalınca İngilizce paylaşım yaptı-haberi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail‘in Mescid-i Aksa ve Müslümanlara baz alinarak saldırılarının derhal durdurulmasını istedi.

Erdoğan, Twitter hesabından paylaştığı İngilizce mesajda, “İsrail’in, insanlığın müsterek kurumlarının kararlarına, esas insan haklarına, beynelmilel hukuka ve insana değin her biçimde değere ters bu eylemleri derhal durdurulmalıdır.  ters takdirde, yeryüzünde hiçbir insanın beynelmilel kurumlara ve kaidelere güveni kalmaz. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, derhal ve faal tedbirlerle bu zulme ‘dur’ demezse, ‘Dünya 5’ten büyüktür’ diye ifade ettiğimiz çarpıklığı kayıtsız koşulsuz onay etmekte demektir. Unutulmamalıdır ki, Kudüs bütün dünyadır, oradaki Müslümanlar da bütün insanlıktır.” ifadelerini kullandı.

KUDÜS VE GAZZE’DEKİ OLAYLAR

Gazze Şeridi’ndeki Filistinli direniş grupları, İsrail polisinin işgal altındaki doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa ve Şeyh operatör Mahallesi’nden çekilmesi amaciyla 10 Mayıs Pazartesi mahalli saatle 18.00’e civarindan süre tanımıştı.

İsrail polisinin Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah’tan çekilmemesi üstüne Filistinli direniş grupları İsrail’e çok sayıda roket fırlatmıştı.

Bunun üstüne İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne baz alinarak “Surların Muhafızı” isimiyle askeri harekât başlatıldığını duyurmuştu.

İsrail’in kuşatma altındaki Gazze Şeridi’ne düzen ettiği saldırılarda, şehit olanların sayısı; 17’si çocuk, 7’si kadın 1’i ihtiyar olmak üzere 69’a yükselirken, yaralı sayısının 400’ü aştığı aktarıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir