Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan AB’ye Kıbrıs tepkisi: Yapacağım konuşma için beni aradılar, bunun iznini sizden alacak değiliz-haberi

Dün birtakım temaslarda bulunmak üzere kalabalık tek heyetle Kıbrıs’a giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ayağının tozuyla mecliste konuştu. Erdoğan bugünse bayram namazı sonrasında Kıbrıs barış Harekatı’nın 47. sene dönümü münasebetiyle düzen eden merasime katıldı.

“BUNLARDA HEP yalan HEP YALAN”

Burada bütün dünyaya ileti veren Cumhurbaşkanı, özellikle Avrupa Birliği’ne tepkiliydi. “Buradan AB’ye sesleniyorum, ne oldu? Siz sözünüzü tuttunuz mu? Bunlarda hep yalan, hep yalan. Bunlarda demokratlık yok. AB, mali ve yönetimsel noktada şimal Kıbrıs’a desteklerini vereceklerdi. Verdiler mi? Vermediler.” diyen Erdoğan, şöyle ayni ritimde devam etti:

“SİZDEN İZİN ALACAK DEĞİLİZ”

“Geçen vakit beni arıyorlar. ‘Duydum ki ayın 20’sinde KKTC‘de konuşma yapacakmışsınız. Herhalde orada rahatsızlık veren tek konuşma olmaz.’… Bunun müsaadenini sizden alacak değiliz. Ne civarindan Türk düşmanı varsa Miçotakis’le belki Amerika’da video konferansta bilemiyorum, bize cevap teşkil edecek konuşmayı yapacaklar. Biz haklıyız. Haklı olduğumuz amaciyla de sonuna civarindan hakkımızı savunacağız. Bunlarda demokratlık yok. Bu nobran tavrın artık hiç tek hükmü kalmamıştır. Bizden kimse bu noktadan ardindan geriye dönüş beklemesin.”

Erdoğan’ın konuşmalarından satır başları:

“Kıbrıs Türk halkının barış ve özgürlüğe kavuşmasını sağlayan harekatın 47. seneninde aranızda bulunmaktan hatri sayilir büyüklükte mutluluk dolu olmak duyuyorum. Çifte bayram yaşamanın mutluluğu içindeyiz. 20 Temmuz Zulme nihayet verilen, adaya Sulhun geldiği kurtuluş günüdür. Hiç duraksamadan bu mücadelede canlarını alana koyan aziz şehitlerimizi rahmetle anıyorum. ülkemiz ve KKTC, adada adil tek çözüme kavuşulması amaciyla bugüne civarindan her biçimde çabası vermiştir.

“ŞIMARIK YAKLAŞIMLARINI SÜRDÜRMEKTE KARARLILAR”

2004 seneninde masadan kalkan Rum tarafı çözüm yolunu tıkamayı sürdürüyor. Rum tarafı gerçeklerden kopuk, hiç içten degil ve şımarık yaklaşımını sürdürmekte ısrarcıdır. Geçmişte hangi niyetleri taşıyorlarsa bu erken de probleme aynı zaviyeden yaklaşıyorlar.

“MARAŞ’TA YENİ BİR DÖNEMİN KAPILARI AÇILACAKTIR”

Türkiye ve KKTC olarak izlediğimiz politika tam tek siyasi kararlılık politikasıdır. Rum tarafının karşı propagandasına karşın Ersin Tatar’ı Maraş ile alakalı alana koyduğu tutum amaciyla Ayrı olarak kutlama ediyorum. Maraş’ta hayat tekrar başlayacaktır. Artık Maraş’ta herkesin yararına olacak tertemiz tek dönemin kapıları açılacaktır. Yıllardır atıl vaziyette var olan bu bölge çözümsüzlüğün değil Kıbrıs adasının müreffeh geleceğinin simgesi olacaktır. tertemiz mağduriyetler oluşturulmayacaktır.

“AMERİKA’DA BİR KESİM RUMLARLA İLİŞKİLERİ GÜÇLENDİRMEK BAHANESİYLE HAREKETE GEÇTİ”

Rum tarafı güzde sondaj çalışmalarına tekrar başlayacağını duyurdu. Kimin gerginliği arttırdığının muhakemesini beynelmilel toplumun Yüreğine sunuyorum. hemide içerde ayni vakitte da dışarda bugünkü ziyaretimizden rahatsızlık duyanlar olduğunu görüyoruz. Bu çevreler evvel günden bu yana ziyaretimizi gölgelemek amaciyla ellerinden geleni yaptılar. Amerika’da tek kesim Rumlarla ilişkileri güçlendirmek bahanesiyle harekete geçti. Tescilli ülkemiz düşmanlarının olduğu Bir takım isimler Rumlara desteklerini açıklama etmek üzere konferans düzenlemişler. barış Harekatı’nın 47 senedir Daha hazmedilemediği anlaşılıyor. Değil 47, 147 sene da 247 sene da sürse Kıbrıs Türk halkı bağımsızlığından ve özgürlüğünden ödün vermeyecek. Onlara tek vakit evvel KKTC’ye gelerek hemide buradaki devleti tanımaları çağrısında bulunuyorum. Bizim nazarımızda boş teneke gürültüsünden diger tek değeri yoktur. ülkemiz ile KKTC’nin kardeşliğini örselemeye kimsenin gücü yetmez.

Biraz ardindan değişik alanlarda Kıbrıs Türk’ünün hayatına dokunan projelerin açılışını gerçekleştireceğiz. bütün zorluklar geçici, KKTC ise kalıcıdır. Mücahitler ve Mehmetçikler bu topraklarda KKTC’nin geleceği amaciyla şehit oldular. Bu hükümet tertemiz nesillerle dahada da güçlenecek.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir