Cumhurbaşkanı Erdoğan, salgının 1. yılını değerlendirdi: Sağlık alanında destan yazdık-haberi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “insanlıkiçin” etiketini kullandığı evvel mesajında tek senede alınan tedbirler ve sağlık hizmetlerini sıraladı.

Bilim Kurulu’nun kurulması, Koronavirüs sağlık rehberi, türk mali tanı kitleri, filyasyon ve izalosyan takip sistemi, hayat Haneye Sığar (HES) uygulaması ve aşılama sürecinin anlatıldığı grafikte açılan kent hastaneleri de şöyle sıralandı: İstanbul Başakşehir Şehir Hastanesi, Konya Şehir Hastanesi, Tekirdağ Şehir Hastanesi.

YOĞUN BAKIM YATAK KAPASİTESİ DE YÜZDE 51 ARTIRILDI

Salgınla ugras sürecinde 25 tertemiz sağlık kurumu ve 11 ek sağlık kurumu binasının hizmete alındığını, hizmet sunulan sağlık tesisi sayısının yüzde 55 arttırıldığına dikkat çekildi. halk hastanelerinin yoğun bakım yatak kapasitesinin de yüzde 51 artırıldığı anlatıldı.

YERLİ SOLUNUM CİHAZLARI nefes OLDU

Grafikte türk mali solunum cihazı ile alakalı çalışmalar da yer aldı. Grafikte şu veriler paylaşıldı:

“Çok kısa süre içinde türk mali solunum cihazının seri üretine geçildi. vatan içinde kullanımının yanı sıra 20 ülkeye de ihracı gerçekleşti. vatan dışından gelen 803 bin kişiye üç milyon 936 bin 826 sefer izlem yapıldı. Hastalığı geçiren veyahut teması var olan 21 milyon 315 bin 454 yurttaşa 82 milyon 781 bin 903 sefer izlem yapıldı.

Hudut kapılarında 19 milyon 216 bin 934 kişiye sağlık taraması yapıldı.”

“DESTEK PAKETLERİ İLE EKONOMİK İSTİKRARI MUHAFAZA ETTİK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2. mesajında da salgın döneminde ahenk gösteren ücret istikrarın devamı amaciyla alınan tedbirlere yer verdi. tekrar “insanlıkiçin” etiketini kullanan Erdoğan, “Hemen her sektörümüzü ilgilendiren destek paketleri ve düzenlemelerle ahenk gösteren ücret istikrarı muhafaza ettik” paylaşımını yaptı.

Erdoğan’ın paylaştığı 2. grafikte, 828 bin esnafın 5,6 milyar Lira hazine nema destekli kredilerinin ertelendiği anlatıldı.

Yayım tarihi
Güncel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir