Cumhurbaşkanı Erdoğan, İtalya Başbakanı Draghi ile telefonda görüştü-haberi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İtalya Başbakanı Mario Draghi ile telefonla görüştü. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan izaha göre, Draghi’nin talebiyle gerçekleşen görüşmede Türkiye-İtalya ilişkileri ve bölgesel konularla birlikte Taliban mevzusu de ele alındı. Öte istikametten Dragni, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı asama başkanlığını İtalya’nın yaptığı G-20’nin ekim ayında Roma’da gerçekleştirilecek Liderler Zirvesi’ne çağrı etti.

TİCARET HACMİ 2021’İN İLK 7 ayi içinde 13 MİLYAR DOLARA YAKLAŞTI

Erdoğan, NATO müttefiki İtalya’dan, Türkiye’nin ilişkilere atfettiği ehemmiyete mütenasip karşılık görmeyi beklediklerini ifade etti. Görüşmede, 2021 yılının 7 ayındaki ikili ticaret hacminin 13 milyar dolara yaklaşarak, salgın öncesindeki seviyesini geçtiğini belirten Erdoğan, bu ivmeyi hızlandırdıkları halde 30 milyar dolarlık hedefi kolayca yakalayabileceklerini dile getirdi.

TÜRKİYE – su İLİŞKİLERİ

İtalya’nın Türkiye-AB ilişkilerinin geliştirilmesine ve azalik sürecine baz alinarak ilkesel desteğinin kuvvetli şekilde ayni ritimde devam edeceğine inandığını belirten Erdoğan, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi mütalaalarina tek vakit önce, ön koşulsuz başlanmasının, herkesin çıkarına olduğunu, 18 Mart Mutabakatı’nın da bütüncül tek şekilde güncellenmesinde zaruret bulunduğunu söyledi.

TALİBAN VE GÖÇMEN KONUSU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede ayrıca, Afganistan’ın Taliban’ın kontrolüne geçmesiyle sahada tertemiz tek durum oluştuğunu, beşeri yardımların ulaştırılması noktasında Taliban ile angajmanın sürdürülmesi gerektiğini,  ters halde Zati üst seviyelere erişmiş göç baskısının dahada da artacağını ifade etti.

ERDOĞAN’I G-20 ZİRVESİNE çağrı ETTİ

Libya’da seçimlerin vaktinde yapılmasını desteklediklerini belirten Erdoğan, ülkemiz olarak Libya’nın talebi üstüne ve ikili anlaşmalar temelinde, yasal güvenlik güçlerine eğitim ve danışmanlık sağladıklarını vurguladı. İtalya Başbakanı Draghi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, asama başkanlığını İtalya’nın yaptığı G-20’nin ekim ayında Roma’da gerçekleştirilecek Liderler Zirvesi’ne çağrı etti.

Kaynak: Anadolu ajansı / Mümin Altaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.