Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arnavutluk’a verdiği hastane sözünü tuttu-haberi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Başbakan Edi Rama‘nın Türkiye ziyareti esnasında sözünü verdiği ve üç ayda bitirmesi talimatını verdiği sağlık kurumu tamamlandı. ülkemiz tarafından yapımı tamamlanan Türkiye-Arnavutluk Fier arkadaşlık Hastanesi açılış programına canlı bağlantı ile katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Arnavutluk’un yasamsal ve ahenk gösteren ücret kalkınması amaciyla her biçimde desteği verdiklerini söyledi. Erdoğan, “Hem 2019 Eylül ve Kasım depremleri sonrasında ayni vakitte da korona virüs salgınıyla mücadelesinde hiçbir karşılık beklemeden bütün imkanlarımızla Arnavut halkının yanında olduk” diye konuştu.

“KONUTLARI AĞUSTOS’A civarindan TAMAMLAYACAĞIZ”

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’nın 21 Eylül ve 26 Kasım 2019 tarihlerinde alana gelen depremler kapsamında Arnavutluk’un A ve B planlarının yanı sıra “Yanımızda ülkemiz var” sözlerini anımsadan Erdoğan, “Biz de kısa müddette başlattığımız proje ile Arnavut kardeşlerimizin yanında olduğumuzu göstermiştik. Konutları allahın izniyle ağustos ayına civarindan tamamlayıp gereksinim sahiplerine teslim faktörün bahtiyarlığını da birlikte yaşayacağız” ifadelerini kullandı.

“VERDİĞİMİZ SÖZÜ TUTMANIN GURURUNU YAŞIYORUZ”

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’nın ocakta ayında Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaret vesilesiyle iki memleket arasındaki arkadaşlık ve kardeşlik bağını tek adım dahada ileriye taşıyarak stratejik ortaklığı resmileştirdiklerini söyleyen Erdoğan, Arnavutluk’ta 150 yataklı tek hastanenin üç ayda inşa edilmesi hususundaki kararı açıklama ettiklerini kaydetti.

Erdoğan, “Bugün Arnavut kardeşlerimize verdiğimiz sözü tutmanın gururunu yaşıyoruz. üç aydan kısa müddette hastanemizin inşaatını tamamladık. En modern tıbbi cihazlarla donatıp tefriş ettik. 70 milyon Euro’ya esya var olan Fier arkadaşlık Hastanemiz toplaminda 50 bin metrekarede 17 bin 425 metrekare kapalı alana sahiptir. 6 ameliyathanesi, 6 polikliniği, 20 yoğun bakım ünitesi ve 130 servis yatağı ile Arnavut kardeşlerimizin hizmetine hazır vaziyete getirilmiştir. Hastanede 23 esas branşta 56’sı Türk, 331’i Arnavut, toplaminda 387 sağlık personeli omuz omuza hizmet verecektir. Esasen 5 kişilik sağlık ekibimiz Bir gün evvel itibariyle göreve başlamıştır. Biz Arnavutluk başta olmak üzere bütün Balkanlar’ın barış, huzur, istikrar ve kalkınması amaciyla çaba harcıyoruz. Türkiye’yi tehdit ye da rakip olarak görenler ise Yalnızca ve Yalnızca kendisinin çıkarları temelinde devinim ederek hatri sayilir büyüklükte tek yanılgı içerisine düşüyor. İşte bu erken köklü ve çok boyutlu Türkiye-Arnavutluk dostluğuna tertemiz tek halka eklediğimize inanıyorum” şeklinde konuştu.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı

Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir