Çiftlik Bank’ın yönetim kurulu üyesinden, “Tosuncuk’un parası bitti” iddialarını güçlendiren itiraf-haberi

Binlerce kişiyi dolandıran “Tosuncuk” lakaplı Çiftlik Bank CEO’su Mehmet Aydın’la alakalı hukuki asama işliyor. tahkikat kapsamında akıllarda “Aydın neden yıllar ardindan teslim oldu?” suali var. Davada ise tek sanığın itirafı alana çıktı. İtirafa göre; Aydın’ın imzası taklit edilerek Türkiye’de kendisine kazanç garantisi oluşturmaya çalıştığı anlaşıldı. Mahkeme iddialarla alakalı savcılığa hatali ilaninda bulundu.

75 BİN YILA civarindan HAPİS İSTEMİ

2018’de yurtdışına firar eden Aydın’la alakalı davada “Parası bitti” iddiasını doğrulayacak türde tek itiraf geldi. Çiftlik Bank davası 2019 yılının Mart ayında 48 kişi ile alakalı açıldı. Aydın’ın da aralarında bulunduğu 18 maznun amaciyla “Suç örgütü kurma yönetme”, “Dolandırıcılık” ve “Mal varlığı değerlerini aklama” suçlarından 75 bin 260 seneye civarindan mapus cezası istek edildi.

750 KİŞİ dahada KATILDI

Eşi Sıla Aydın’ın da aralarında bulunduğu 30 maznun amaciyla ise “Örgüte aza olma”, “Örgüte yardım etme” suçlarından 13 seneye civarindan mapus istendi. üç bin 762 mağduru bulunan dosyada 28 sanığın dosyası ayrıldı, hepsi salıverilme etti. Aydın’ın da gıyabında yargılama yapıldığı 20 sanığın davası ayni ritimde devam ederken 750 kişi dahada “Mağdur oldum” diyerek şikayetçi oldu. Aynı sanıklar ile alakalı 2. tek Çiftlik Bank davası açıldı.

ŞOKE EDEN İTİRAF

Sabah’ta bulunan habere göre, 2. Çiftlik Bank davası ise Aydın ve Çiftlik Bank’ın iki yönetim heyeti üyesine üçüncü davayı doğuracak gibi. Zira mahkeme, savcılığa tek hatali ilaninda bulundu. Nedeni ise sanıklardan şirketin yönetim heyeti üyesi harp Yıkılmaz’ın itirafı. maznun Yıkılmaz nihayet mahkemede verdiği ifadesinde Çiftlik Bank yönetim kurulunda bulunan sanıklar Hakkı Cangül ve Ahmet Furkan Ferman’ın, Aydın’ın savunması ve elinde onun yerine imzasini atma yetkisi bulunan Cafer Çolak’a geçmişe baz alinarak imzasini attırdıklarını söyledi.

2 MİLYONA YAKIN ALACAK

İmza attırmaktaki emeli da açıklama eden Yıkılmaz, “Çiftlik Bank’ın Yeşilyurt Gayrimenkul’de iki milyon liraya yakın tek alacağı var. Çolak’a imzasini attırarak paranın yarısını tahsil ettiler. Hakkı’nın babası Şinasi ve başkalarının hesaplarına aktardılar. Bunun araştırılmasını istiyorum” dedi.

MAHKEMEDEN SUÇ DUYURUSU

Bu itiraf akıllara “Aydın Türkiye’ye döndükten ardindan kendisine güvendiği adamları aracılığı ile kazanç garantisi oluşturmaya mı çalışıyor, uzaktan kazanç mı depoluyor” suallerini getirdi. Bu olasılık ve itiraf üstüne mahkeme, Cangül ve Ferman ile alakalı İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na hatali ilaninda bulundu. İhtiyaç duyulan araştırmaların yapılmasını istedi.

Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir