Çiftçinin traktör rotası üstünde olduğu için kaydırdığı taş, iki ülke arasındaki sınırı değiştirdi-haberi

Belçika’daki tek çiftçinin Fransa hududunda hata neticesi yaptığı hamle, ülkesinin hududunu büyüttü. Basında çıkan haberlere göre Belçika’nın Erquelinnes belediyesindeki ormanda yürüyüş yapan tek kişi, Fransa hududunu tespit eden taşın 2.29 metre ilerletildiğini ayrım etti. Vaziyetin yetkililere bildirilmesinin derhal peşinden sınırı tespit eden taşın, traktörünün rotasına eşit gelen ve bu vaziyetten rahatsız olduğu anlaşılan Belçikalı tek çiftçi tarafından ileri taşındığı anlaşıldı. mevzubahis olay, kargaşaya kapı aralamak adina sınırın her iki tarafındaki yetkilileri de gülümsetti.

“BU İYİ BİR FİKİR DEĞİL”

Erquelinnes Belediye Başkanı David Lavau olayla alakalı Fransız tv kanalı TF1’e yaptığı izahta çiftçinin hareketine yönelik, “Belçika’yı büyütürken Fransa’yı küçülttü, bu iyi tek düşünce değil. Bu tür tek hareket, bırakın komşu devletler tek yana hususi toprak sahipleri arasında dahi mesele yaşanmasına yollar açabilir” ifadelerini kullandı.

“YENİ BİR SINIR SAVAŞINDAN KAÇINMALIYIZ”

Lavau gülerek, “Mutluydum, kasabam dahada da büyüdü. Ama Bousignies-sur-Roc (Fransa bölgesi) belediye başkanı benimle aynı fikirde değildi” dedi. Komşu Fransız köyünün Belediye Başkanı Aurelie Welonek de esprili tek dille yaptığı açıklamada, “Yeni tek sınır savaşından kaçınmalıyız” diye konuştu.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı

Yayım tarihi
Dünya olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir