CHP’nin disiplin kurulu kararından sonra Tanju Özcan’dan ilk sözler: Benim açımdan sürpriz oldu-haberi

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, katıldığı programda, sunucu armağan Çağlayan’ın siyasette yaşadığı gülünç anılarla alakalı suali üzerine, sağlık meselesi hasebiyle bebek sahibi olamayan ve tüp bebek ile alakalı kendisinden yardım istek eden kadınla arasında geçen konuşmayı anlattı.

“‘SİZE ne türlü YARDIMCI OLABİLİRİM’ DEDİM”

Özcan, “Bir açılış yapıyoruz, Bolu’da acelem de var. tek tesettürlü anne adayi geldi. ‘Tanju bey tek mevzu var konuşabilir miyiz’ dedi. bendeniz de ‘Hemen Ankara’ya dönmem lazım. Özel değilse burada konuşabilir misiniz” dedim. ‘Sıkıntı yok’ dedi. ‘Benim bebeğim yok. Bana muavin olur musunuz’ dedi. ‘Hanımefendi bendeniz size nasıl muavin olabilirim’ dedim. oysaki kadın tüp bebek Rehabilitasyonu olmak istiyormuş. elbet öyle konuya bunun benzeri girince çevredekiler gülüyor. Benim bunun benzeri çok fazla anım var” dedi.

SÖZLERİ TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Özcan’ın bu sözleri, özellikle yasamsal medyada yoğun reaksiyon çekti. Twitter gündeminde, ‘İğrençsinTanjuÖzcan’ etiketiyle binlerce tweet atılıp, birinci sırada yer aldı. Şehirde tek araya toplanan kadınlar, Tanju Özcan’a reaksiyon gösterip, belediye binası önüne kara çelenk bıraktı. reis Özcan tepkilerin derhal peşinden özür diledi.

UYARI TALEBİYLE YÜKSEK DİSİPLİN heyetine derhal sevk EDİLDİ

Tepkilerin derhal peşinden reis Özcan’ın vaziyeti partisinin MYK toplantısında görüşüldü. cumhuriyet milletçe partisi Sözcüsü ve genel reis Yardımcısı Faik Öztrak, Özcan’ın Yüksek düzen Kurulu‘na ikaz amaciyla derhal sevk edilmesine MYK’da oy birliği ile karar verildiğini açıkladı.

“BU KARARI BEKLEMİYORDUM”

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, partisinin aldığı çok düzen Kurulu’na derhal sevk edilme kararını değerlendirdi. Kararın kendisi açısından tek sürpriz olduğunu belirten Özcan, “Bu kararı beklemiyordum. Benim açımdan sürpriz oldu bunun benzeri tek kararın verilmesi. İfademde de farkindaysaniz bendeniz kadının başı kapalı diye tek aşağılama kastım olmadığı ‘tesettürlü tek kadın’ dememden dahi anlaşılabiliyor. İkincisi benim mütedeyyin kesimle Zati hiçbir sorunum yok, benim annem tesettürlü. Annem ve babam hacı benim. dahada iki hafta evvel cami temeli attım diye beni suçlayan, ‘Belediyenin parasını camide nasıl kullanırsın?’ diye beni suçlayan yandaş basın, cımbızla bu konuşmayı çekmiş. Benim anlatmamam koşul olan tek anıdaki tek tümceyi çekmiş 45 dakikalık programda bunu yayınlıyor.” dedi.

“TÜRKİYE’DE KENDİ BÜTÇESİYLE CAMİ YAPAN tek BELEDİYE BAŞKANI BENİM”

Bir programda yapmış olduğu gafın siyasi nedenlerle değişik yerlere çekildiğini belirten Özcan, “Bundan dolayı içten olarak üzdüğüm rastgele tek kadın varsa amasız ve fakatsız tekrar özür diliyorum. ama şunu da söylüyorum. Olayın çarpıtılmasının nedeni benim sığınmacılarla alakalı yaptığım çıkış, yandaşları nihayet derece rahatsız etti. Benim tek açığımı aramaya çalışıyorlardı. Benim de o programda bu gafı uygulamak suretiyle o açığı vermişiz. Türkiye’de, kendisinin bütçesiyle cami yapan tek belediye başkanı benim. Dolayısıyla bunu başka taraflara çekmenin siyasi tek istikameti olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.

“UYARI CEZASINI HENÜZ ALMIŞ DEĞİLİM”

Yüksek düzen heyeti tarafından alınacak var olan karara karşı boynunun kıldan ince olduğu belirten Özcan, “Ben tek belediye başkanı olarak sığınmacılarla alakalı bu çıkışı yapmasaydım. bendeniz muhalefete sineyi millete dönün. Bu memleket tek vakit evvel seçime gitmeli demeseydim. O, 45 dakikalık konuşmanın içerisinden o tümceyi bulup, alıp kullanmayacaklardı. Benim o gafımı kullanmayacaklardı. tek gafta bulunduk. 45 dakika devamlı seri konuşunca. Benim benzeri deneyimli tek siyasetçinin anlatmaması koşul olan tek şeydi. başka istikametten bendeniz ikaz cezasını Daha almış değilim. Tüzüğümüze göre MYK’nın bunun benzeri tek talepte bulunmaya hakkı var. MYK’yı burada hakim benzeri düşünün, çok düzen Kurulu’nu da mahkeme benzeri düşünün. Şu anda uyarılma cezası talebiyle çok düzen Kurulu’na derhal sevk edildim. Orada da savunmamı yapacağım. çok düzen heyeti asıl mahkemedir, adil insanlardan oluşmaktadır. bendeniz kendimi orada ifade edeceğim. eğer ikaz cezası alman gerekmektedir derse çok düzen heyeti boynumuz kıldan ince.” dedi.

“KENDİNİ İHRAÇ ETTİRMEK İÇİN Mİ UĞRAŞIYOR DİYORLAR?”

Tanju Özcan, partisinden ihraç edilmesi benzeri tek vaziyette rastgele tek partiye geçmeyi düşünmediğini açıklayarak, şöyle konuştu:

“İhraç edilsen ne yapacaktın diye soruyorlar. Bazıları da “Kendini ihraç ettirmek amaciyla mi uğraşıyor? diyorlar. Hayır. Arkadaşlarıma da söyledim. Bakın ihraç kararı da çıkacaktır. Ama bendeniz Cumhuriyet milletçe Partisi ile resmi bağımı kopardığımda hepiniz yerinizde kalacaksınız diye belediye meclis azalarina söylemiştim. Benimle Yalnızca Cumhuriyet milletçe Partisi’nin resmi bağı kopar ama içimdeki Atatürkçü, Türk milliyetçisi çizgi, Cumhuriyet milletçe Partisi’nin, Atatürk’ün neferi olmaktan gurur duyuyorum dedim. Cumhuriyet milletçe Partisi’ni benim gönlümden kimse çıkaramaz demiştim. Ne başka tek partiye ne de başka tek siyasi hareketin içinde olacaktım. Bağımsız tek şekilde Cumhuriyet milletçe Partili yoldaşlarımla yollar yürümeye ayni ritimde devam edecektim. Şu anda tüzük çerçevesinde asama işliyor. nihayet karar YDK tarafından verilecek. İnsan siyasette gaf yapabilir. Özür dilemeyi de bilmelidir. Benim orada anlatmamak koşul olan tek şeyi anlattım. Bundan dolayı da özür diledim. Ama sığınmacılarla alakalı söylediğim ve yaptıklarımın tamamının altına imzamı atmaya ayni ritimde devam ediyorum.”

“ANASI TESETTÜRLÜ var olan BİRİ BİLEREK AŞAĞILAYABİLİR Mİ?”

Özcan nihayet olarak kendisinin tesettürlü tek kadını aşağılamak benzeri tek niyeti olmadığını ifade ederek, “İki hafta evvel cami esas atma merasimi yapan, anası-babası hacı olan, anası tesettürlü var olan tek insanın başı kapalı tek kadına bilerek ve isteyerek perişan laf edebilmesi, aşağılaması mevzubahis olabilmektedir mi?” diye konuştu.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.