CHP’li Sındır, dökme zeytinyağına getirilen ihracat yasağı için Meclis’e önerge sundu-haberi

CHP İzmir mebus Kamil Okyay Sındır, tarım ve Orman Bakanlığı’nın önerisi ile Ticaret Bakanlığı tarafından dökme zeytinyağı ihracatına kazançlan yasağı Meclis gündemine taşıdı. Kararın üreticileri ve piyasayı nasıl etkileyeceğini, hangi gerekçelerle alındığını ve karar alınmadan evvel ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi’nden, sektör temsilcilerinden, odalardan, çiftçilerden görüş alınıp alınmadığını tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye soran Sındır, “Sezon ortasında ihracatın yasaklanması hemide üreticiye ayni vakitte da memleket ihracatına ağırbaşlı zarar verecektir” dedi.

“ZEYTİNYAĞI TİCARETİNDE dogruluk ETTİĞİMİZ PAYI ALAMIYORUZ”

Meclis Başkanlığı’na verdiği Sual önergesiyle Türkiye’deki zeytin sektörün vaziyetine dikkat çeken Sındır, “ülkemiz, zeytin ağacı sayısı itibariyle evvel üçte yer almasına karşın, hayat zeytinyağı ticaretinde Ne yazık ki 7. sırada. nihayet senelerde yapılan yatırımlarla ağaç sayımız artsa da, doğru siyasetler uygulanamadığı amaciyla zeytinyağı ticaretinde dogruluk ettiğimiz hissesi alamıyoruz. Sofralık kara ve yeşil zeytin üretiminde ve ticaretinde ülkemiz lider konumda. Zeytin ve zeytinyağı makine teknolojisi ile alakalı piyasanın önde gelen ülkelerinden olmamıza rağmen, zeytinyağımızı markalaştırma ve dünyaya onay ettirme ile alakalı aynı başarıyı gösteremiyoruz” ifadelerini kullandı.

“ÜRETİCİLERİN VE SEKTÖR TEMSİLCİLERİNİN GÖRÜŞLERİ ALINDI MI”

Yirmi seneden bu yana evvel kez dökme zeytinyağı ihracatına yasak getirildiğini altını çizen Sındır, “20 sene evvel de dökme zeytinyağı ihracatına yasak getirilmişti. O yasakla birlikte dahil piyasadaki fiyatlar düşmüş, ihracat tıkanmış, ürünü ederinden satamayan üreticilerimiz zeytini dalında bırakmış, üretici toprağını terk etmek zorunda kalmıştı. eş tek vaziyetle karşı karşıya kalmamak amaciyla iktidarı uyarıyoruz. tarım ve Orman Bakanlığının önerisi ile Ticaret Bakanlığı tarafından dökme zeytinyağı ihracatına yasak kararı alınırken, ülkemizin hayat zeytin ve zeytinyağı piyasasındaki mümkün tek sektör kaybının yaşanıp yaşanmayacağının tespiti yapıldı mı? bu konuyla alakali tarım ve Orman ile Ticaret Bakanlığından her hangi tek İzah yapılmadı. Yaşanacak tek sektör kaybında sorumlu kim olacak? Dökme zeytinyağı ihracatına yasak kararınız döneminden evvel ülkemiz İhracatçılar Meclisi, ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi, kooperatifler ve üretici temsilcilerinin görüşleri alındı mı? Alındıysa bu görüşler nedir? Sezon ortasında ihracatın yasaklanmasının hemide üreticiye ayni vakitte da memleket ihracatına ağırbaşlı zarar verecektir” dedi.

“İHRACATÇILARIMIZ sektör KAYIPLARINA UĞRAYACAK”

Sındır sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Hali hazırda süre gelen ve yıllardır oluşturulmuş güvene dayalı dışsatım irtibatları kapsamında Türk ihracatçılarımız sezon amaciyla vermiş oldukları sözleri adina getirememesi vaziyetinde saygınlık ve kazanç kaybı yaşayacak, aynı zamanda sektör kayıplarına uğrayacak. tabiki zeytinyağımızın paketli olarak ihraç edilmesi ve dahada çok istikbal getirmesinin ülkemizin yararına olacağı ortadadır. ama paketli ve markalı zeytinyağı ihracatının artırılmasına baz alinarak tek çalışma olup olmadığını kimse bilmiyor. İhracat yasağı kazançlan dökme zeytinyağının ne oranda paketli ve ambalajlı zeytinyağı olarak ihraç edilebileceğiyle alakalı bakanlık izahta bulunmalı.”

Sındır, tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye ise yanıtlaması istemiyle TBMM’ye verdiği önergede şu sualleri yöneltti:

 1. Tarım ve Orman Bakanlığı olarak hangi gerekçelerle dökme zeytinyağı ihracatını durdurulmasını Ticaret Bakanlığı’ndan istek ettiniz?
 2. Bu kararı alırken, ülkemizin hayat zeytin ve zeytinyağı piyasasındaki mümkün tek sektör kaybı öngörülmüş müdür? Öngörüldüyse mevzubahis sektör kaybının boyutu nedir?
 3. Alınan bu kararın hayat ve ülkemiz zeytinyağı piyasasında yaratacağı ücret dalgalanmaları öngörülmüş müdür?
 4. Dökme zeytinyağı ihracatına yasak kararınız döneminden evvel ülkemiz İhracatçılar Meclisi, ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi, kooperatifler ve üretici temsilcilerinin görüşleri alınmış mıdır? Alındıysa bu görüşler nedir?
 5. Hali hazırda süre gelen ve yıllardır oluşturulmuş güvene dayalı dışsatım irtibatları kapsamında Türk ihracatçılarımızın sezon amaciyla vermiş oldukları, taahhüt sözleri adina getirememesi vaziyetinde yaşayacakları saygınlık ve kazanç kaybını ve aynı zamanda sektör kayıplarını dikkate aldınız mı? Bununla alakalı tek öngörünüz oldu mu? Bu mevzunun aşılabilmesi amaciyla nasıl tek planınız var?
 6. Bu sene hayat piyasalarına zeytinyağı gönderemeyecek olmamız hasebiyle ülkemizin markalaşma sürecine vereceği zarar ve bu zarardan kaynaklanan ahenk gösteren ücret kayıpların karşılığı ne kadardır?
 7. Sezon ortasında ihracatın yasaklanmasının hemide üreticiye ayni vakitte da memleket ihracatına ağırbaşlı zarar vereceği ortadadır. Bu kayıpların giderilmesi amaciyla ne benzeri tedbirler almayı düşünüyorsunuz?
 8. Ülkeye döviz geliri getiren tek ürünün ihracatının yasaklanmasının haklı sebeplerini açıklar mısınız?
 9. Paketli ve markalı zeytinyağı ihracatının artırılmasına baz alinarak çalışmalarınız var mıdır? İhracat yasağı kazançlan dökme zeytinyağının ne oranda paketli ve ambalajlı zeytinyağı olarak ihraç edilebileceğini düşünüyorsunuz?
 10. Dökme zeytinyağı ihracatına gelen yasağın derhal peşinden paketli ve markalı zeytinyağı ihracatının artmasına yönelik, hayat zeytinyağı pazarındaki payımızı kaybetmemek ve tertemiz pazarlara erişebilmek yerine çalışmalarınız nelerdir?
 11. Alınan bu karar zeytinyağı dahil piyasasını, tüketim ve ücret açısından nasıl etkilemiştir? Ülkemizin tüketiciler nazarında ayçiçek yağı ihtiyacını, zeytinyağı ile karşılayabileceğimizi düşünüyor musunuz? Fiyatlar dikkate alındığında, zeytinyağı ayçiçek yağının ikame ürünü olabilmektedir mi? Zeytinyağı tüketimini artırmak ile alakalı ne benzeri çalışmalarınız var?
Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir