CHP’li Cihangir İslam: HDP Millet İttifakı içinde yer almalı-haberi

Saadet Partisi’nden istifa ettikten ardindan tek vakit siyasete bağımsız olarak süre gelen Cihangir İslam, CHP‘ye geçmesinin derhal peşinden dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Independent Türkçe’ye konuşan Prof. Dr. Cihangir İslam, “CHP’nin içinde bulunduğu millet İttifakı’nda HDP de yer almalı mı?” Sualinin yanıtladı. İslam, “Israrla HDP’nin de millet İttifakı’nın içinde olmasını başından beri savundum, Daha dahada savunuyorum. doğal birtakım meseleler tek taraflı değil, siyasetin içinden baktığınız vakit dahada farklı” dedi.

“FARKLI KİMLİKLERLE eş SİYASETLER GÜDÜLEBİLİR”

İslam konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Sivil cemiyet bize şunu öğretti; değişik kimliklerle eş siyasetler güdülebilir. Başka bir deyişle bu erken siyasete baktığınızda Bir takım siyasetçiler -bugün bizi yönetenler de öyle düşünüyor- zannediyor ki bendeniz tek bir kimlik yaratırsam, tek bir kimlik oluşturursam, memleket düze çıkar. Hayır bunun benzeri değil. Önemli var olan şudur: Farklılıklarımıza karşın sizinle biz aynı mekânı tek haklar sistemi, tek adil sistem içinde paylaşabiliyor muyuz? Birbirimizin arkasını kollayabiliyor muyuz? birlikte iş yapabilme becerimiz var mı? Yöneticimizi bu ülkeyi yöneteceğimizi, mevzuatımızı birlikte atama edebiliyor muyuz?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.