Camide biber gazlı müdahaleye valilik el attı! Bir personel açığa alındı-haberi

17 hergün tam kapanma kararına karşın Bir hayli ilde, Ramazan ayının nihayet 10 bugünü gerçekleştirilen itikaf ibadetini ihya etmek isteyenler camilerde ibadete başladı. Gaziantep‘te camilerde itikafa girenler ise kolluk kuvvetlerinin engeliyle karşılaştı. Yaşanan olayları yasamsal medya hesaplarından paylaşan vatandaşlar mağduriyetlerini dile getirdi.

“İMAMLARIN UYARILARINA RAĞMEN CAMİYİ TERK ETMEDİLER”

Gaziantep Valiliği yasamsal medyada gündem var olan müdahaleyle alakalı yazılı İzah yaptı. Açıklamada, ‘Alparslan Kuytul Gönüllüleri’ olarak adlandıran kişilerin iki Mayıs bugünü yatsı namazına müteakip 21.30 sıralarında üç camide toplandığı belirtilerek, “3 camide 76 kişi ramazan ayı süresince itikafta bulunmak üzere toplanmış ve cami imamlarının bütün ikazlarına karşın ısrarla camiyi terk etmeyeceklerini beyan etmişlerdir. Bunun üstüne cami görevlileri tarafından güvenlik güçlerinden yardım istenmiştir. Bu şahısların camiden çıkmama ile alakalı direnmeleri, devlete karşı sivil itaatsizlik başlattıklarını söyleyerek, devlete, diyanete ve benzeyen kurumlara ağza alınmayacak galiz hakaretler etmeleri neticesinde, şahıslar kademeli güç kullanmak suretiyle gözaltına alınmış, olaya karışarak polise mukavemet gösteren kişiler ile alakalı tehdit, hakaret, sokağa çıkma yasağı ihlali ve yasamsal ara kaidenine riayet etmemekten adli ve yönetimsel işlem başlatılmıştır” ifadeleri kullanıldı.

“CAMİYE POSTAL İLE GİRİLDİ” İDDASI YALANLANDI

Sosyal medyada argüman edildiği benzeri cami içerisine postal ile girilmesinin mevzubahis olmadığına dikkat çekilen izahta şöyle denildi:

“Olay ile alakalı tek güvenlik çalisanlarinin biber gazı ile müdahalede bulunduğu tespit edilmiştir. Cami içerisine güvenlik personeli tarafından postal ile girildiği iddiaları gerçeği yansıtmamakta olup, müdahale cami girişinde yapılmıştır. Diyanet İşleri Başkanlığı inanç Hizmetleri genel Müdürlüğü’nce yayımlanan genelge kapsamında, “Cami cemaatinden itikafa girmek isteyenlerin talepleri, cami görevlileri tarafından müftülüklere yazılı olarak bildirilecek, müftülükler mülki amirin onayıyla itikafa girilecek camileri belirleyecek ve duyuru edecektir’ hükmü amir olup, 2019 seneninde Gaziantep ilimizde toplaminda 143 cami itikafa girilebilecek mabet olarak belirlenmiş, bunlardan 27 tanesinde 174 vatandaşımız itikafa girmiştir. 2020 seneninde pandemi hasebiyle rastgele tek istek olmamış ve camilerde itikafa girilmemiştir. Ayrıca: Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 30.04.2021 tarihindeki genelgesi kapsamında itikafa girmek istek eden vatandaşların bu ibadetlerini hanelerinde yapabilecekleri öneri edilmiştir. Bu sene kaymakamlıklara, Müftülüğe veyahut inanç görevlilerine itikafa girmek ile alakalı rastgele tek müracaat yapılmamıştır.’

“AMAÇ İBADET DEĞİL, PROVOKASYON”

Yaşananların provokasyon olduğunu ve bunu yapan kişilerin dahada evvel pkk terör soruşturması yapılan Alparslan Kuytul yandaşları olup amaçlarının kulluk görev değil, sivil itaatsizlik uygulamak olduğuna dikkat çekilen izahta şu ifadelere yer verildi:

“Müdahale edilen camide itikafa girmek istek eden vatandaşların o mahallede ikamet etmedikleri tespit edilmiş olup, örgütlü tek şekilde şehrin değişik bölgelerinden toplanarak olay çıkarttıkları anlaşılmıştır. Pandemi döneminden evvel bahse mevzu üç cami, itikafa destur verilen camiler arasında iken hiç kimse tarafından itikafa girme isteginde bulunulmamıştır. Bu camilerin fiziki imkanları göz önünde bulundurulduğunda 30 kişinin aynı anda itikafa girmesi pandemi koşulları açısından da ahenk gösteren değildir.”

İLGİLİ çalisan AÇIĞA ALINDI

“Zor kullanma koşulları oluşmasına karşın tek güvenlik mensubunun cami içinde biber gazı kullanması diger her biri benzeri bizleri de üzmüş olup, alakalı çalisan açığa alınmıştır. Olayla alakalı adli ve yönetimsel tahkikat başlatılmıştır.”

Kaynak: Anadolu Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.