Burnumuzun dibine kadar girdiler! ABD, Yunanistan’da yeni askeri üsler kuruyor-haberi

ABD Başkanı Joe Biden ile Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis arasında gerçekleşen ve takriben yarım saat civarindan süre gelen telefon görüşmesi sonrasında Yunanistan’ın meşhur Estia gazetesinin okuyucularına duyurduğu haberde; Dedeağaç’tan (Alexandroupoli) ardindan Selanik, Volos, Girit ve Kavala’ya tertemiz Amerikan üsleri kurulacağı belirtildi.

BIDEN YENİ ÜSLER İÇİN MİÇOTAKİS’TEN destek İSTEDİ

Yunan gazetesi, ABD’nin Türkiye’nin S-400 konusundaki yaklaşımlarından rahatsız olduğunu, bu sebeple Biden’in Miçotakis’ten Yunanistan’da tertemiz askeri üsler kurulması amaciyla muavin olmasını istediğini açıkladı.

İNSANSIZ sema ARAÇLARI İLE BÖLGEYİ denetim EDECEKLER

Miçotakis ile Biden’in yaptığı görüşmelerde, ABD’nin Girit Adası’ndaki Souda üssü ile Dedeağaç, Selanik, Volos, Kavala limanları kisminda inşa edeceği tertemiz üslerin asgari 5 sene süreli olmasının planlandığı belirtildi. Sözcü’nün haberine göre Dedeağaç ve Kavala limanları ile havaalanlarının Karadeniz’in denetimi amaciyla stratejik noktalar olduğu ve insansız sema araçları ile Balkanlar, Ege Denizi ve Akdeniz’de etkinlik göstereceği belirtildi.

YUNANİSTAN’DAKİ YENİ AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ÜSLERİNİN İNCİRLİK ÜSSÜNÜN ÖNEMİ VE DEĞERİNİ AZALTACAĞI BELİRTİLDİ

Estia gazetesinin haberinde bütün bu seviyelerde Yunanistan ile AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi ile Adana’daki İncirlik üssünün öneminin ve değerinin azalmasına neden olacağı ama tekrar de İncirlik üssünün tesirli tek üs olma özelliğinin ortadan kaldırmayacağı belirtildi.

TRAKYA’DA uygulanan müsterek TATBİKATIN FOTOĞRAFLARI YAYINLANDI

ABD’nin Trakya ve Ege Denizi’ndeki Yunan limanlarındaki askeri araç ve çalisan yığınağı ayni ritimde devam ederken batı Trakya’da ülkemiz hududuna 40 km. uzaklıktaki İskeçe ili sınırlarındaki Petrochori Xanthi Eğitim Sahası’nda gerçekleştirilen ve takriben sekiz vakit süre gelen Yunanistan-ABD müsterek tatbikatının resimleri yayınlandı. Tatbikatı Yunanistan Genelkurmay reis yardımcısı Korgeneral Charalambos Lalousis, silahlı güç genel Müfettişi-Doktrin ve Eğitim Komutanı Korgeneral Angelos Ilaridis, 1. silahlı güç Komutanı Korgeneral General Stratos ile ABD’nin Selanik Başkonsolosu adınaElisabeth K.Lee, ABD-Avrupa Komutan Yardımcısı (USAREUR-AF Komutan Yardımcısı) Tümgeneral Joe Jarrard ve ABD’nin Yunanistan Askeri Ataşesi Albay Robert Reed Anderson izlediği açıklandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir