Bugün hesaplara yatırıldı! Milyonlarca esnafa 1000 liralık gelir kaybı desteği-haberi

Koronavirüs pandemisi hasebiyle esnafa baz alinarak desteklerini sürdüren hükümet 1000 Lira istikbal kaybı desteği ödemelerini bu erken yaptı. Geçtiğimiz aylarda da üç ay süresince 1000 Lira istikbal kaybı desteği, büyükşehirlerde 750 lira, başka şehirlerde de 500 Lira kira yardımı sağlanmıştı.

BAŞVURAN ESNAFA üç VE 5 BİN LİRA VERİLECEK

Tam kapanma süresince istikbal kaybına uğrayan esnaflara baz alinarak olarak hibe programı hazırlandı. “Esnaf Ve Sanatkarlar İle hakikat kişi Tacirlere Koronavirüs Salgını hasebiyle Verilecek Hibe Desteği ile alakalı Karar” yürürlüğe girdi. bunun için göre, hibe desteği, Ticaret Bakanlığı bütçesine konulacak ödenekten karşılanacak ve Bakanlık tarafından hazırlanacak destek programı çerçevesinde direk verilecek.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, esnaflara verilecek var olan destekler amaciyla başvuruların e-devlet üzerinden 25 Mayıs’ta başlayacağını söyledi.

BAŞVURU ŞARTLARI

Ticaret Bakanlığının web sitesinden de destek şartlarına ait bilgi verildi. bunun için göre, hibe desteği, tek seferde ödenmek üzere, ahenk gösteren ücret etkinlik konuları Bakanlık tarafından için birinci grup amaciyla 5 bin Lira ve 2. grup amaciyla üç bin Lira olarak belirlendi.

Bu kapsamda, 5 bin Lira ile desteklenecek birinci grupta aralarında kayak pistlerinin işletilmesi, sirkler, gösteri sanatları, nikah ve düğün salonu işletmecileri, kaplıca, SPA merkezleri, sinema filmi gösterimi, spor ve eğlence Emelli spor hizmetleri, plaj alanlarının işletilmesi, eğlence parkları, öğrenci ve işçi yurtları, pansiyonları, kara yolu kent içi ve şehirler arası Hava meydanı servisleri ile yolcu taşımacılığı, kantinler, kırtasiye ürünlerinin perakende ticareti, web kafelerin faaliyetleri, kent içi çalisan ve mektep servisleri, çay ocakları, kıraathaneler, kahvehaneler, kafeler benzeri işletmelerin bulunduğu 35 ahenk gösteren ücret etkinlik yer alıyor.

İKİNCİ GRUPTA YER ALANLAR üç BİN LİRA HİBEYLE DESTEKLENECEK

Söz konusu kararlar doğrultusunda üç bin Lira hibeyle desteklenecek 2. grupta da aralarında pizzacı, çeşitli eğitim kursları, bebek kulüpleri, canlı tiyatro, opera, bale, müzikal, konser benzeri yapımların sahnelenmesi, deniz ve kıyı sularında başka yolcu taşımacılığı, reklamcılık ile alakalı fotoğrafçılık, dövme ve piercing hizmetleri, kuru silme hizmetleri, çilingirlik, zerafet salonları, pastaneler, tarihi alanlar ve yapılar ile benzeyen turistik yerlerin işletilmesi benzeri işletmelerin bulunduğu 304 ahenk gösteren ücret etkinlik bulunuyor.

ÖDEMELER HAKKINDA

Bakanlıkça için birinci ve 2. grupta bulunan ahenk gösteren ücret faaliyetler Ticaret Bakanlığı web sitesinden görülebiliyor. başka halk kuruluş ve kuruluşlarınca tatbik edilen eş nitelikteki desteklerden faydalanılması, bu destek programından faydalanılmasına engel teşkil etmeyecek. Ticaret Bakanlığı, destek programının uygulanmasına ait başvuru, değerlendirme, kabul, ödeme, uygulama ve başka süreçlere baz alinarak anlasma yapılan kuruluş ve kuruluşlar ve bunların taşra teşkilatına görev ve görev verebilecek. Destek başvuruları ve itirazlar elektronik ortamda “www.turkiye.gov.tr” web adresi üzerinden yapılacak.

Başvuruların ahenk gösteren bulunması seklinde ilgilinin banka hesabına destek ödemesi gerçekleştirilecek. İlgilinin belirttiği banka hesabına aktarılamayan bedeller hür tediye yoluyla verilecek.

Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir