Borsa Benfica'yla atağa kalkarken Juventus'la kayıpları oynadı-haberi

Dünyanın önde gelen halka açık 7 futbol takimi arasında sene evvel yarısında yatırımcısına en çok SL Benfica kazandırırken, en çok kaybettiren Juventus oldu.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, sene evvel yarısında dünyanın önde gelen halka açık 7 futbol kulübünün dört tanesi pay senedi piyasalarında yatırımcısını sevindirirken, üç tanesi ise yatırımcısını üzdü.

Analistler, tertemiz tip koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı menfi etkilerin başarılı aşılama çalışmalarıyla hafifletilmesi ve spor endüstrisinin de normalleşmeye başlamasıyla dünyanın önde gelen futbol kulüplerinin yatırımcısını kısmen de olsa sevindirdiğini belirtti.

SL Benfica, Borussia Dortmund, SS Lazio, Olympique Lyon sene evvel yarısında yatırımcısını sevindirirken, AFC Ajax, Manchester United, Juventus kaybettirdi.

Yılın evvel yarısında pay senedi piyasasında SL Benfica yüzde 26, Borussia Dortmund yüzde 14,3, SS Lazio yüzde 8,7, Olympique Lyon yüzde 3,2 kazandırdı.

SL Benfica’nın paylari evvelki aylarda kıymet kaybetmesine karşın gelen reaksiyon alımlarıyla yükselişe geçmesi dikkati çekti.

Analistler, mart ayında basında futbolcu Diego Costa’yla anlaşma imzaladığına değin haberlerden Portekiz ekibi SL Benfica’nın hisselerinin müspet etkilendiğini vurguladı.

Borussia Dortmund ise Bundesliga’da şampiyon olamamasına karşın yeşil sahalarda başarılı tek performans gösterdi ve bu performansını pay senedi piyasalarına da taşıdı.

Analistler, Bundesliga’yı üçüncü sırada tamamlayan Borussia Dortmund’un Şampiyonlar Ligi’nde ugras etme hakkı kazandığına dikkati çekti.

SS Lazio’ya değinen analistler, kulübün istikbal ve kazançlarının geçen seneden bu yana iyi tek performans sergilememesine karşın yatırımcıların uzunca vadede SS Lazio’dan umutlu olduğunu söyledi.

Bu dönemde AFC Ajax’ın paylari yüzde 7,1, Manchester United’ın paylari yüzde 9,3, Juventus’un paylari yüzde 11,4 geriledi.

Manchester United ve Juventus’un paylari “Avrupa Süper Ligi” projesine karşı gelen tepkiler ve projeye ait yaşanan sıkıntılarla geriledi.

Analistler, Manchester United’ın İngiltere Premier Ligi’nde de şampiyonluğa ulaşamadığını belirterek, Manchester United’ın sahibi Glazer serisinin kulüpteki hisselerinden 96 milyon dolarlık bölümünü sattığına değin haberlerin, pay performansını etkileyen mühim tek öğe olduğunu ifade etti.

Hollanda Birinci Futbol Ligi’ni (Eredivisie) şampiyon olarak bitirmesine karşın AFC Ajax’ın da paylari geriledi.

UEFA, şubat ayında Hollanda temsilcisi Ajax’ın kalecisi Andre Onana’ya yasaklı madde kullandığı gerekçesiyle 12 ay futboldan men cezası vermişti.

Benfica haziran ayında da yatırımcısını sevindirdi

Dünyanın önde gelen halka açık 7 futbol futbol takimi arasında haziran ayında da yatırımcısına en çok Portekiz ekibi SL Benfica kazandırdı.

SL Benfica, haziran ayında yüzde 12,5 kazandırdı.

Bu dönemde, Borussia Dortmund’un paylari yüzde 3, SS Lazio’nun paylari yüzde 1,5, Olympique Lyon’un paylari yüzde 0,9 yükseldi.

Hisse senedi piyasasında yatırımcısına haziran ayında Juventus yüzde 5,3, Manchester United yüzde 2,8, Juventus yüzde 5,3 kaybettirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.