BM Genel Sekreteri Guterres: Uçurumun eşiğindeyiz-haberi

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) 2020 Küresel İklim Raporu’nda, koronavirüs salgınının kapı araladığı ahenk gösteren ücret yavaşlamanın abuhava değişikliğini ve etkilerini frenleyemediği kaydedildi. 2020 yılının en sıcak üç seneden biri olduğu anlatilan raporda, hayat genelinde kasırga, sıcak sema dalgaları, su baskın ve orman yangınları benzeri aşırı sema olaylarının daen çok seviyelere eriştiği bilgisi yer aldı.

“BU YIL EYLEM YILI OLMALI”

Raporun üstüne düzen ettiği medya toplantısında açıklamalarda bulanan BM genel Sekreteri Antonio Guterres, 2020 yılının endüstri öncesi döneme göre 1,2 santigrat derece dahada sıcak olduğunu belirterek, “uçurumun eşiğindeyiz” uyarısında bulundu.

Küresel sıcaklık artışının 1,5 santigrat derecede tutulması ve karbon salınımının 2050’ye civarindan sıfıra indirilebilmesi amaciyla hükümetlere “iddialı planlar” sunmaları çağrısı yapan Guterres, abuhava kriziyle mücadelede “Bu yıl, eylem senesi olmalı.” dedi.

Öte istikametten Guterres, abuhava değişikliğiyle ugras ve yeşil ekonomiye geçişin ise 25 milyon istihdam yaratacağını ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir