BM Genel Kurulu, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını görüşmek için toplanacak-haberi

İsrail’in 10 Mayıs‘tan bu yana Filistinlileri sema ve karadan vurmaya ayni ritimde devam ediyor. Birleşmiş Milletler ise sonundaİsrail’in zulmüne karşı harekete geçiyor.

PERŞEMBE GÜNÜ TOPLANIYOR

BM 75. genel heyet Başkanı Volkan Bozkır, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Nijer ve Cezayir’in toplantı isteginin derhal peşinden BM genel Kurulunu perşembe bugünü toplayacağını duyurdu.

TOPLANTI TALEBİNDE BULUNULDU

İslam İşbirliği Teşkilatının (İİT) asama başkanlığını yürüten Nijer ve Arap Grubu başkanlığını yürüten Cezayir, genel heyet Başkanı Volkan Bozkır’a name göndererek toplantı isteginde bulundu.

İSRAİL’İN SALDIRILARI GÖRÜŞÜLECEK

BM genel Kurulu, perşembe bugünü mahalli saatle 10.00’da İsrail ve Filistin arasında yükselen tansiyonu ve İsrail’in Gazze’ye baz alinarak sema saldırılarını görüşecek.

197 FİLİSTİNLİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Gazze’deki sağlık bakanimiz Yardımcısı Yusuf Ebu Riş, Medyaya yaptığı açıklamada, İsrail saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısına ait bilgi verdi. nihayet saldırılarla Gazze’de 58’i çocuk, 34’ü kadın olmak üzere 197 Filistinlinin hayatını kaybettiğini belirten Riş, yaralı sayısının da 1235’e çıktığını kaydetti.

NE OLDU?

Gazze Şeridi’ndeki Filistinli direniş grupları, İsrail polisinin işgal altındaki doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa ve Şeyh operatör Mahallesi’nden çekilmesi amaciyla 10 Mayıs Pazartesi bugünü mahalli saatle 18.00’e civarindan süre tanımıştı. İsrail polisinin Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah’tan çekilmemesi üstüne Filistinli direniş grupları İsrail’e çok sayıda roket fırlatmıştı. Bunun üstüne İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne baz alinarak “Surların Muhafızı” isimiyle askeri harekât başlatıldığını bildirmişti.

Kaynak: Anadolu ajansı / Betül Yürük

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.