Bir benzeri yok! Define avcıları kaçak kazıda buldu, yetkililer el koyup müzeye getirdi-haberi

Çorum Müzesi arkeologlarından Resul İbiş, madalyonun müzedeki en nadide eserlerden biri olduğunu ve benzerinin olmadığını belirterek sözlerine şöyle ayni ritimde devam etti: “Eser üzerinde Hazreti İsa sol elinde Kitab-ı Mukaddesi tutarken, sağ elinde takdis (kutsama) işareti yapar şekilde tasvir edilmiştir. Bu sahne, Hristiyan sanatında en çok kullanılan sahnelerdendir. çoklukla kiliselerde, ikonalarda, mozaiklerde gördüğümüz bu sahneyi evvel kez altın telkari üzerinde necef taşına işlenmiş halde, tek altın madalyonun üzerinde görmekteyiz.”

MÜZEDEKİ EN KIYMETLİ ESERLERDEN BİRİ

Çorum Müzesi’nde tarihe ziya tutan binlerce eser bulunduğunu, madalyonun ise müzedeki en kıymetli yapıtlar arasında bulunduğunu ifade eden İbiş, şöyle ayni ritimde devam etti:

“Bu eser, mukaddes olanı anlatmaya veyahut içselleştirmeye baz alinarak insan biçimli, resimli ifade sanatının iyi tek örneğidir. Ortodoks inancında ayinlerin dayanilmaz parçası olarak onay edilen bu tür ikonografi eserlere, Hazreti İsa, Hazreti Meryem, kilise büyükleri, Başka bir deyişle azizler mevzu edilmiştir. Hristiyan sanatının Bir hayli dalı benzeri bu tür ikonografi yapıtlar de geçmişten ta Hitit’ten gelen, pagan, evvel tur ananelerinden kaynaklanmaktadır.”

“İNANANLARA DİNİ ÖĞRETMEK İÇİN KULLANILIYORDU”

Kutsal kişilere ait dinsel betimlemelerin 4. ve 5’inci yüzyıllarda çoğaldığının bilindiğini laf eden İbiş, bu tür eserlerin tek istikametten mukaddes kişilerin hatırasını yaşatıp, onlarla alakalı tek yüceltme duygusunu uyandırma görevi görürken başka istikametten da inananlara dini öğretmek amaciyla kullanıldığını vurguladı.

Bunun benzeri tarihi eserlerin bulunması sayesinde geçmişe baz alinarak veriler edinebildiklerinin altını çizen İbiş, “Bu istikametten bu eser çok ehemmiyetlidir Ayrı olarak Bilinen tek benzerinin olmaması da bu eserin ehemmiyetini artırmaktadır. neden altın işlemesi gerekse taş üzerindeki oymalardaki işçilik kalitesi de dikkat çekmektedir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Anadolu ajansı / Kemal Ceylan

Yayım tarihi
Kültür - Sanat olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir