BioNTech aşısının mucidi Uğur Şahin üçüncü doz tartışmalarına dahil oldu: Eğer yapmazsak pandemiyi atlatamayız-haberi

ABD’nin önde gelen medya kuruluşlarından Boston Globe Media içerisinde kurulan ve dünyanın en mühim sağlık haber sitelerinden biri var olan Stat News’ün düzen ettiği organizasyon beynelmilel kamuoyunun gündemine oturdu. Etkinliğin konuşulmasının en mühim nedeni ise Pfizer ile birlikte corona virüsü aşısı geliştiren BioNTech’in kurucusu Uğur Şahin‘in izahları oldu.

“HEDEFİMİZ VE EN ÖNEMLİ var olan ŞEY SALGINI denetim ALTINA ALMAK”

Stat Breakthrough Science Summit (Stat Çığır Açan bilim Zirvesi) adli etkinliğe katılan Şahin, üçüncü doz aşı ile alakalı konuştu. Şahin, “Dünya üçüncü doz destekleyici mRNA aşıları olmadan Covid-19 salgınını denetim altına alamayacak. Günün nihayetinde hedefimiz ve en mühim var olan şey salgını denetim altına almak. Ve bunu üçüncü doz destekleyici aşı olmadan gerçekleştiremeyiz. Bu benim çok sıkı savunduğum görüşüm” dedi.

“PARA İÇİN YAPMIYORUZ”

Pfizer’ın aşı araştırma ve geliştirme bölümü başkanı Kathrin Jansen ile katıldığı panelde açıklamalarda bulundu. Jansen de, “Şu vakit elimizde veriler var ve ona göre Covid-19 destekleyici aşıları geliştirip test ediyoruz. Burada amaç kazanç kazanmak değil” dedi. Jansen, yaptıkları araştırma neticelerini ve verileri halkoyu ile paylaşacaklarını da vurguladı.

“ÜÇÜNCÜ BİR DESTEK AŞISI TAM BAĞIŞIKLIK SAĞLAMAYA YARDIMCI OLACAKTIR”

Verilerle alakalı İzah yapmayan Şahin, “Aşı olduktan dört ile 6 ayin ardindan antikor düzeylerinin düştüğüne değin delil eder var. Şunu belirtmek gerekir ki, aşı olanların Covid-19 enfeksiyonunu ağır geçirdiğini söyleyemeyiz. ama belli tek vakit ardindan aşının, ağır hastalığa karşı yarattığı korumada belli tek süre azalma, çok küçük tek azalma olmasını bekliyoruz” ifadesini kullandı.

Şahin sözlerine, “Dolayısıyla üçüncü tek destek aşısı bağışıklığı yenilemeye, tam bağışıklık sağlamaya muavin olacaktır. Böylelikle kış mevsiminde aşı olanlar arasında hastalığın dağılmasını engelleyebiliriz” diyerek ayni ritimde devam etti.

Yayım tarihi
Dünya olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir