Bilim Kurulu üyesinden canlı yayında kademeli normalleşme tepkisi: Herhangi bir görüş bildiremedik-haberi

Habertürk’te Fatih Altaylı’nın sunduğu Teke tek programına konuk var olan bilim heyeti üyesi Prof. Pınar Okyay “Bu açılmayla alakalı tek görüş bildiremedik. Bizim de bu şekilde, yapılanmış şekilde haberimiz oldu” dedi.

“1200’ÜN ALTINI GÖRMEDEN SALGIN denetim ALTINDA DİYEMEYİZ”

Bilim heyeti üyesi Prof. Pınar Okyay, canlı yayında “Aşı ve testle alakalı nihayet 15 – 17 hergün asama Sahiden perişan gitti. Vakalarımız düştü. Sayılarda tek düşme var. ama 1200’ün altını görmeden salgın denetim altında diyemeyiz” açıklamasında bulundu.

“ANA sorumlu her vakit SAĞLIK BAKANLIĞI OLMALIDIR”

Fatih Altaylı’nın, “Bana mantıksız gelen uygulamalar var. kendisinin aracınızla gitmek yasak tek başınıza ama 50 kişiyle aynı otobüste gitmek hür gibi. Bir takım yasakları neden İçişleri Bakanlığı kararlaştırıyor da sağlık Bakanlığı veyahut bilim heyeti kararlaştırmıyor gibi. bilim heyeti bu konuyla alakali ne düşünüyor?” sualine Okyay şu yanıtı verdi:

“Aslında salgının idaresi hükümet içindeki anne sorumlusu her vakit sağlık Bakanlığı olmalıdır. bütün hayat örnekleri de böyle. Almanya’ya baktığınız vakit tek karar açıklama etmesi gerekiyorsa, Almanya sağlık Bakanı çıkıyor veyahut hükümet başkanları Merkel açıklıyor. cenup Kore bunu, sağlık Bakanı gün içinde iki sefer izahlar yaptı. Salgının ağırbaşlı döneminde. Örneğin İngiltere’nin şu anda kapsamı geniş “Baharda Kovid’i karşılama planı” diye çok hatri sayilir büyüklükte tek şeyi var. Ama tek bir bakanlık açıklamıyor. “Kabine ofisi” deney et tek bölümleri var oraya gittiğinizde 48 sayfalık hatri sayilir büyüklükte tek doküman, dört adet koşul olursa, aşılar sağlanırsa, faal olursa vs. gibi. İşte bugünler de onların da duyduğumuz vakit gün. Başka bir deyişle biz mesele biz tek Haziran sonrasını bilmiyoruz, yarın belki tek şeyler açıklanacak bugünden tek Haziran sonrası amaciyla senaryolarımızı en baştan ta bu işi kurgularken bilmek durumundayız.

“KENDİ asagi GRUBUMUZ BAKANLIĞA RAPOR SUNMUŞTU”

Bu açılmayla alakalı tek görüş bildiremedik. Zira bu kararlar, bizim de bu şekilde yapılanmış şekilde haberimiz oldu. dahada evvel 100 bindeki rakamları da bulunan toplumdaki yükün okulların açılmasını mananında nasıl değerlendirmesi gerektiği hayat örnekleriyle bizim kendisinin asagi grubumuz tek rapor hazırlayarak sağlık Bakanlığı’na sunmuştu.”

Yayım tarihi
Güncel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir