‘Bildiri’ soruşturmasında gözaltına alınan emekli amirallerin ilk ifadesi ortaya çıktı-haberi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı‘nın 104 çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli amiral ile alakalı “Devletin Güvenliğine ve Anayasal Düzene Karşı hatali İşlemek amaciyla Anlaşma” suçlamasıyla başlattığı tahkikat kapsamında gözaltı süreleri dört vakit uzatılan 10 şüpheli, haklarındaki iddialarla alakalı ifade verdi.

Gözaltına alınan çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli amirallerin ifadeleri şöyle:

Ramazan Cem Gürdeniz: “Balyoz’dan evvel tutuklanan amiral benim. Mavi vatan kavramı bana aittir. Çok uğraşılan tek amiralim. Aynen o perişan günlerde olduğu benzeri bu erken de buraya geldiğimizde Bir takım radyo ve tv kanallarında uzatmanın yapıldığı bildirildi. Bu husus beni yaralamıştır. Bu süreçte kaçmak benim benzeri birisine Zati yakışmaz. Gözaltı zamani esnasında tarafıma hiçbir belge verilmedi. Gözaltında Covid olma ihtimalimiz çok yüksektir. bu yüzden Cumhuriyet Savcılığı’nın gözaltı süresinin uzatılması isteginin reddine karar verilmesini istek ediyorum.”

“KAÇMA vaziyetim YOK”

Kadir Sağdıç:“Ben 69 yaşındayım. Gözaltı koşullarının oluşmadığını düşünmekteyim. Gözaltına alınmama ait tebliğ tutanağı bana veyahut avukatıma tebliğ edilmedi. mevzubahis duyuru hazırlandığı günlerde yoldaydım. bendeniz 40 ay balyoz davasında yakalanmis kaldım. Bu süreçte anneme veda edemeden vefat etti. ihtiyar babam vardır. Kaçma vaziyetim yoktur. Tansiyonum yüksektir. bu konuyla alakali raporum vardır. Cumhuriyet Savcılığı’nın gözaltı süresinin uzatılması isteginin reddine karar verilmesini istek ediyorum”

“SAĞLIK PROBLEMLERİM VAR”

Ali Sadi Ünsal: “Ben Balyoz davasında da haksız şekilde hürriyetimden yoksun bırakıldım. Adaletli hakimlerimiz kürsüde bulunsun diye bedel ödedim. 2010-2011 senelerinde kanser Rehabilitasyonu gördüm, ışınım Rehabilitasyonu aldım. Bundan dolayı tükürük bezlerimin tek bölümünü kaybettim, yutkunma zorluğu başladı. Böbreklerimde kanal genişlemesi var. Dolayısıyla idrar meselesi yaşıyorum. Çok çok miktarda kan değerlerim vardır. Kolesterolüm düşürülemediği amaciyla çok dozlu ilaçlar kullanmaktayım. Bel fıtığımda vardır. Gözaltı sürecinde zorlanmaktayım. Benim hususi beslenme koşullarına ihtiyacım vardır. Emniyette verilen yiyecekleri laf etmiş olduğum sağlık problemleri hasebiyle tüketemiyorum. iki seneden beri evimdeyim. yaralama ve cebir iddiası dışında doktordan tek suale muhatap olmadığım amaciyla size anlatmış olduğum hususları beyan etme gereği duymadım. Bu nedenlerle Cumhuriyet Savcılığının gözaltı süresinin uzatılması isteginin reddine karar verilmesini istek ediyorum.”

“GÖZALTI KOŞULLARI BENİM İÇİM ELVERİŞLİ DEĞİL”

Alaettin Sevim: “Benim böbrek yetmezliğim vardır. Yüzde 50’den çok fonksiyon kaybım vardır. Raporlarımı avukatım vasıtasıyla teslim ettim, ilaç kullanıyorum. Gözaltı koşulları bunu zorlamaktadır. Kaçacak birisi değilim. İstenildiği halde gelip ifade veririm. bu yüzden Cumhuriyet Savcılığı’nın gözaltı süresinin uzatılması isteginin reddine karar verilmesini istek ediyorum.”

“KAÇMA GİBİ BİR DÜŞÜNCEM OLAMAZ”

Bülent Olcay: “Balyoz davasında 997 vakit özgürlüğümden yoksun kaldım. O vakit kaçmadım. Bu dava sürecinde de bunun benzeri tek düşüncem olamaz. Nezarethane koşulları sağlık koşullarına ahenk gösteren değildir. sağlık sorunlarım vardır. Bu problemleri başka şüphelilerin yanında dile getirmek istemiyorum. İleri yaşta var olan anne adayi ve babam en hatri sayilir büyüklükte endişemdir. Cumhuriyet Savcılığı’nın gözaltı süresinin uzatılması isteginin reddine karar verilmesini istek ediyorum”

“KORONA OLMA İHTİMALİMİZ YÜKSEK”

Türker Ertürk: “Gözaltı sürecimin sonlandırılmasını istek ediyorum. Uzatmanın gayri hukuki olduğunu dile getirmek istiyorum. Kaçma kuşkum yok, delil karartma kuşkum yok. Üzerinde çalışılan materyal dijital materyaldir. Gözaltını bitirdiğiniz halde benim bu materyali karartmam, değiştirmem mümkün değildir. bendeniz 63 yaşındayım. Bu şartlar altında bağışıklık sistemim düşecektir. Korona olma ihtimalimiz çok yüksektir. Bu nedenlerle Cumhuriyet savcılığının gözaltı süresinin uzatılması isteginin reddine karar verilmesini istek ediyorum.”

“KALP AMELİYATI GEÇİRDİM”

Nadir Hakan Eraydın: takriben tek ay evvel kalp ameliyatı geçirdim. Ailemle dahi görüşmezken bu şartlarla karşılaştım. operasyon sonrası baş dönmesi atakları ve tansiyon atakları yaşamaktayım. Gözaltında kaldığım süre süresince hayatım riziko altındadır. Tedavimi uzunca vakitten bu yana izleyen doktorum ile müzakere sağlayamadığım amaciyla tedavimin doğru tek şekilde ilerleyip ilerlemediğini bilemiyorum. Kullandığım ilaçlarda aksama olmuştur. Sağlığımla alakalı riziko altında bulunduğumu düşünüyorum. Gözaltındayken sağlık koşullarım hasebiyle hastaneye kaldırıldım. Bu hususları doktora da aktardım. Soruşturmanın tamamlanarak hür bırakılmamı istek ediyorum

“PANDEMİ NEDENİYLE RİSK ALTINDAYIZ”

Atilla Kezek: 65 yaşındayım. Yaşım gereği diyabet ve tansiyon rahatsızlığım vardır. Şu anda nezarethanede kalabalık koğuşlarda bulunmaktayız. Pandemi koşulları hasebiyle sağlığımızın riziko altında bulunduğunu düşünüyorum. Cumhuriyet Savcılığı’nın gözaltı süresinin uzatılması isteginin reddine karar verilmesini istek ediyorum.

“NEZARETHANE KOŞULLARI BİZİM İÇİN ahenk gösteren DEĞİL”

Ergun Mengi: Nezarethane koşulları sağlık vaziyetimiz amaciyla ahenk gösteren değildir. Cumhuriyet Savcılığı’nın gözaltı süresinin uzatılması isteginin reddine karar verilmesini istek ediyorum

“3,5 YIL HAPİS YATARAK BEDEL ÖDEDİM”

Turgay Erdağ: Balyoz kumpasından 3,5 sene mapus yatarak bedel ödemiş tek insanım. Gözaltına alınma sürecinde 90 yaşında alzheimer ve görme bozukluğu var olan anne adayi babamın yanında gerçekleştir. Nezarethane koşulları çok kötüdür. Pandemi sürecinde yaşanmaması koşul olan tek yerdir. Cumhuriyet savcılığının gözaltı süresinin uzatılması isteginin reddine karar verilmesini istek ediyorum

BİLDİRİ SAATİ VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜ AŞAN CÜMLEYE DİKKAT ÇEKİLDİ

Şüpheliler suçlamaları onay etmediklerini ve çeşitli sağlık problemleri olduğunu belirterek gözaltı sürelerinin uzatılmamasını istek etti. Ankara 5. barış karar Hakimliği gözaltı süresinin dört vakit uzatılmasına karar vererek, gerekçesinde şu değerlendirmeyi yaptı:

“Üzerlerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, bildirinin yayınlanış saati, yazi içeriğinde ifade ve düşünce özgürlüğü sınırlarını aştığı değerlendirilebilecek ‘Aksi halde, ülkemiz Cumhuriyeti, tarihte örnekleri olan…’ benzeri ifadelere yer verilmesi, metne imzasini atmış var olan şüphelilerin aynı güç komutanlığında belli tek kademe düzeyinde çalışmış bulunmaları ve bu hususa açıkça metinde yer vermiş olmaları, tahkikat kapsamında el konulan dijital materyallerin çokluğu, bu materyallerin şüphelilerin hemide lehine ayni vakitte da aleyhine delil niteliğinde olması, el konulan dijital materyallerin imaj/export incelemelerinin tamamlanmaması, HTS analiz çalışmalarının sürdürülmesi, kuşkulu sayısının fazlalığı, Daha ifadelerinin alınmamış olması birlikte değerlendirildiğinde gözaltı tedbirinin tahkikat açısında zorunluluk istek ettiği, Ayrı olarak şüphelilerin belirtmiş olduğu sağlık mazeretlerine ait olarak gözaltında bulunmalarına engel teşkil edebilecek olduğuna değin yoruma muhtaç var olmayan tıbbi rapor ve dokümanların sunulmadığı anlaşılmıştır.” Ayrı olarak mahkeme, sağlık problemleri yönünden ise doktor kontrolünden geçirilerek tedavilerinin yaptırılmasının mümkün olduğunu şüphelilere hatırlattı.”

Yayım tarihi
Güncel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir