Biden döneminde bir ilk! Kuzey Kore füze fırlattı, akıllara Kim’in kız kardeşinin tehdidi geldi-haberi

ABD müdafaa Bakanı Lloyd Austin ve Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın Japonya ve cenup Kore ziyaretlerine Kuzey Kore‘den cevap geldi.

Beyaz Saray’da gazetecilere telekonferans metodu ile İzah yapan ve isimlerinin açıklama etmesini istemeyen ABD’li yetkililer, medyada bulunan haberleri doğrulayarak şimal Kore’nin ani çok kısa menzilli füze testi yaptığını belirlediklerini açıkladı.

WASHINGTON İLE PYONGYANG ARASINDAKİ DİPLOMASİ KAPILARI KAPANACAK MI?

Yetkililer, seyretme füzesi türündeki füzelerin şimal Kore’yi nükleer silah programından caydırmak amaciyla alınan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) Kararları kapsamındaki füzeler olmadığını ifade etti. ABD’li görevliler mevzubahis testlere ait dahada çok ayrinti vermedi.

Bu adımın, Washington ile Pyongyang arasındaki diplomasi kapısını kapatıp kapatmadığına ait suale ise yetkililerden biri, “Bunun kapıları kapatan tek etkinlik olduğunu düşünmüyoruz.” Cevabını verdi.

BIDEN GÖREVE GELDİKTEN ardindan FIRLATILAN İLK FÜZELER

Bu testler, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Joe Biden’ın göreve gelmesinden ardindan şimal Kore tarafından fırlatılan evvel füzeler olması dolayısıyla önem istek ediyor.

Pyongyang’ın bu testlerle Biden yönetiminin Kore Yarımadası’ndaki nükleer meselenini diplomatik müzakerelerle çözme önerinini dikkate almadığı iletinini verdiği de konuşuluyor.

Biden idaresi şimal Kore’ye baz alinarak AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ politikasını gözden geçirirken, Daha önceki reis Donald Trump’ın yetkilileri ile istişare ettiği argüman ediliyor.

KİM’İN KIZ KARDEŞİ ABD’Yİ TEHDİT ETMİŞTİ

Kuzey Kore öncüsü Kim Jong-un’un kız kardeşi Kim Yo Jong, Austin ile Blinken’ın Asya ziyaretinden derhal evvel tek İzah yaparak “ABD yatağında huzurlu yatmak istiyorsa, perişan kokular çıkarmaktan kaçınsın” tehdidinde bulunmuştu.

Kaynak: Anadolu ajansı / Kasım İleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir