Bayramdan sonra vakalar düşmezse çok daha sıkı tedbirler yolda! Aşı olmayanlara kısıtlama gelebilir-haberi

Salgını denetim altına alabilmek emeliyle devreye sokulan 17 hergün tam kapanmanın derhal peşinden Türkiye’nin atacağı adımlar netleşmeye başladı. özellikle geçtiğimiz yaz döneminde yapılan yanlislar tekrarlanmayacak. Bu kez adımlar dahada temkinli atılacak ve normalleşmeye kontrollü tek geçiş yapılacak.

AVM’LER, KAFELER AÇILMIŞ VAKALAR PATLAMIŞTI

Geçen yıl, olay sayılarında belli tek düşüş sağlanmasının derhal peşinden evvel mayıs ayında AVM’ler, tek Haziran’dan bu yana de kafe, restoran ve eğlence mekânları benzeri insanların yoğun olarak tek arada bulunduğu yerler açılmıştı. derhal peşinden Bir takım şehirlerde ve bölgelerde olay patlamaları alana gelmişti.

AÇILMA KADEMELİ OLARAK GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Türkiye, yaşadığı bu süreçten dersini çıkardı. Kapanma sürecinde sıkılaştırılan denetimler, sonrasında da aynı şekilde uygulanacak. Açılma kademeli olarak gerçekleştirilecek. Öncelikle pandemiden en çok etkilenen minik işletmelerin, derhal peşinden ise AVM ve eğlence mekânlarının açılması planlanıyor. Bunun yanı sıra turizm amaciyla ayrı tek normalleşme takvimi devreye konulacak.

TÜM TEDBİRLER olay SAYILARINA GÖRE ALINACAK

Kapanmanın tesiriyle bayramdan ardindan hergün olay sayılarının 5 binin altına indirilmesi hedefleniyor. olay sayılarında istenilen düzeye ulaşıldığı halde sınırlamaların kaldırılması gündeme gelecek. Bu doğrultuda sınırlamalar, salgın denetim edilebilir düzeye çekilene civarindan ayni ritimde devam edecek. Normalleşme adımları bilim Kurulunun tavsiyesiyle belirlenecek. olay sayıları hedeflenen seviyelere düşmezse tespit edecek tek saatten ardindan tatbik edilen sokağa çıkma sınırlamalarının ayni ritimde devam edebileceği belirtiliyor. tekrar hafta sonu tatbik edilen sokağa çıkma sınırlamasının da sürebileceği ifade ediliyor.

TABLO KÖTÜYE GİDERSE ÇOK dahada iyi TEDBİRLER GELECEK

Vaka tablosunun kötüye gitmesi hâlinde ise tedbirler ağırlaştırılacak. Ayrı olarak bu süreçte aşılama da bütün hızıyla ayni ritimde devam edecek. olay sayılarının düşüş eğilimine girdiği ve bunun kontrollü geçiş dönemiyle sürdürüldüğü dönemde aşılanmanın da ayni ritimde devam etmesi, sürece hatri sayilir büyüklükte tek katkı sağlayacak. Önümüzdeki günlerde Sinovac aşısındaki tedarik sıkıntısının ortadan kalkması bekleniyor. Sputnik V aşısı da uygulama amaciyla vakit sayıyor. BioNTech aşısının ise uygulanması sürüyor. Haziran nihayetinde 40 ıslak üstü kişiler, ağustos ayında ise 18 ıslak üstünün aşılanmasının bitirmesi planlanıyor. ülkemiz gazetesinin haberine göre, olay sayıları düşüşe geçmezse toplumun hatri sayilir büyüklükte tek bölümü aşılanana civarindan tertemiz tedbirlerin alınabileceği belirtiliyor. tekrar aşı olmayan kişilerin ve ıslak gruplarının toplumdaki dolaşımını azaltmaya baz alinarak tedbirlerin gündeme gelebileceği ifade ediliyor.

Yayım tarihi
Güncel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir