Bayramda tatile çıkanlar dikkat! Çıkarılan maskeler koronavirüse davetiye çıkarıyor-haberi

Koronavirüsle ugras ayni ritimde devam ederken Delta varyantının tesiriyle olay sayıları da artıyor. uzunca geçecek Kurban Bayramı tatilinde maske, ara ve temizliğe dikkat çeken uzmanlar, virüsün Daha var olduğunu söyleyerek, “Tokalaşma, öpüşme, sarılma benzeri yakın temasla bulaşma oluyor. Pandemi bitmedi. Lütfen maskenizi çıkarmayın, mesafenizi azaltmayın, öpüşmeyin, sarılmayın, tokalaşmayın” sözlerine yer verdi.

“HAVALANDIRILMIŞ hanelere GİRİN”

Sabah’ın haberine göre uzman olanlar ayrıca, ev ziyaretlerinde havanlandırılmış hanelerin önemine de dikkat çekerek, “Sevdiklerinizi bahçe, balkon, penceresi açılıp bol bol havalandırılmış evlerde ziyaret edin” sözlerine yer verdi.

“DENİZDE YÜZMEYİ TAVSİYE EDİYORUM”

Konuyla alakalı açıklamalarda bulunan Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Hakan Başar, “Türkiye’de aşılama hızı azaldı. Herkese tatile gitmeden evvel aşısını yaptırmasını öneriyorum. Delta varyantı da var, Avrupa’da sayılar artıyor. dahada evvel de Avrupa’dan ardindan bizde de pik yaşandı, tekrar olabilir. Tatil yerlerinde maske kaidenine uyulmuyor. Sanki tatilde her biri korona değilmiş, PCR testleri yapılmış ve negatif gelmiş benzeri tek sema var. Maske ara kaidelerine uymalıyız. ani çok hafta içinde de pik noktasını yaşayabiliriz. Tatilcilere denizde yüzmelerini öneriyorum, havuzlar dahada riskli.” ifadelerine yer verdi.

KALABALIK ORTAMLARA DİKKAT

Bakırköy Dr. Sadi konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Gökhan Tolga Adaş ise “İnsanlar aşı da olsalar, hastalığı geçirmiş de olsalar geçirdikten ardindan antikorları çok de olsa anne şartların hepsine sıkı sıkıya uymaları lazım. Bunlar da çok sade kaideler ve sade kaideler deyip göz ardı etmemek lazım. Toplandığımız ve kapalı ortamda aynı havayı soluduğumuz, maskelerimizi çıkardığımız vakit hastalığın bulaşma rizikosu de artıyor. Bayramda da tek araya gelip kalabalık ortamlarda bulunuyoruz, bulaşma da artacaktır” dedi.

TEMİZLİĞE DİKKAT ETMEK GEREKLİ

Temizliğe dikkat çeken Kağıthane hükümet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Keramettin Kurt, “Havuzlar doğru klorlanmış ise virüs bulaşmaz, güneşlenirken de yasamsal mesafeye dikkat edilmeli. müsterek kullanım alanlarında temastan ardindan elleri yıkamak ve dezenfekte etmek gerekir.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir