Bayram tatili için plan yapanlara Bilim Kurulu üyesi Çalışkan’dan kötü haber: Seyahat yasağı geri gelebilir-haberi

Türkiye’de hergün olay sayısının 50 binin üstüne çıkmasının derhal peşinden sağlık Bakanlığı bilim heyeti üyesi Prof. Dr. Deniz Çalışkan, salgın sürecindeki tedbirlere baz alinarak izahta bulundu.

Sabah’ın haberine göre, Prof. Dr. Deniz Çalışkan, yükselen olay sayısına ait ikazlarda bulunup şunları söyledi:

SEYAHAT YASAĞI GELEBİLİR

“Vaka sayılarını düşürmek amaciyla şehirler arası seyahatlere kısıtlama getirilebilir. Sokağa çıkma yasağının süreleri değiştirilebilir.

RAMAZAN AYI İÇİN KRİTİK UYARI

Kademeli mesaiye geçiş, toplu taşımada oturma düzeninde seyreltilmeye geçilmesi, iftar sofralarının kalabalıktan ırak yapılması, aile ziyaretlerinin askıya alınması olay sayılarını bariz ölçüde düşürebilir.

“RİSK GRUBU ANTİKORLU OLMAK ÜZERE”

Yakın tek müddette çok riziko grubunda bulunan hastalarımızın tamamı 2. dozdan ardindan çok antikora sahip olacak. Tedbirler ve haziranda yaygın aşılamayla yaz aylarına dahada huzurlu şekilde girebilir, kontrollü yasamsal hayata geçebiliriz.

“TEDBİRLER yasamsal BAĞIŞIKLIK YÜZDE 70 OLANA civarindan ayni ritimde devam ETMELİ”

Toplumsal bağışıklık yüzde 70’e yükselene civarindan tedbirlere ayni ritimde devam edilmeli. tek ayda vakalar 10, ölümler 5 kat arttı.

“YÜZ YÜZE EĞİTİMDE iki SINIF DIŞINDA Haneye GEÇİLİRSE DÜZELİR”

Çok çok riskli şehirlerde surat yüze eğitimin Yalnızca 8 ve 12. sınıflar amaciyla yapılması salgının dağılmasını önler. Öğretmenlerin aşılanma oranı yüzde 20. Bu nispet dahada da yükselecek.”

Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir