Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar: F-35’ten çıkarılmamız hayırlı bir iş-haberi

Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, Instagram hesabından ABD’nin Türkiye‘yi F-35 programından çıkarması ile alakalı görüntülü tek İzah yaptı.

F-35’lerin verilmiyor olmasının bu erken amaciyla dezavantaj olarak görülse de gelecekte milli müdafaa sanayisi amaciyla hayırlı olabileceğine vurgu yapan Bayraktar, “Zira vatan dışından tedarik edeceğimiz yazılımına tümüyle vakıf olamadığımız dijital bilgisayarların yönettiği, pilotun bastığı tetiğin ne yapıp yapmayacağına karar veren yabancı görev bilgisayarı ve yazılımı var olan böylesine tek sistem, bizi bağımsız kullanım açısından ağırbaşlı kısıtlamalara maruz bırakabilir. Bunun yanında tedarik, işletme, bakım maliyetleri düşünüldüğünde senelere sari on milyarlarca dolarlık tek projeden bahsediyoruz. Evet, bu erken itibarıyla o kapasiteye sahip tek tayyare geliştirmemiz belki 15-20 sene sürecektir. Geliştirilecek ulusal platformun tedarik, işletme, bakım ve idame maliyetleri her halükarda F-35’ten dahada az olacaktır.” ifadelerini kullandı.

“BİZE BAĞIMSIZ KULLANIM SAĞLAYACAK”

Yurt dışından tedarik edilecek bu sistemin yaratacağı dezavantajlara değinen Bayraktar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yurt dışından tedarik edilecek, içinde vakıf olamadığımız yüzlerce aviyonik, uçuş ve görev bilgisayarı bulunan tek sistem ile muhtemel kullanım kısıtları ve potansiyel ambargoları da düşündüğümüzde ulusal muharip platform bize bağımsız kullanım imkanı sağlayacaktır.

“BİZİ LİDER ÜLKELER ARASINA SOKABİLİR”

Lakin 15-20 sene ardindan geliştirmiş olacağımız sema aracı da o döneme civarindan geliştirilen sema araçlarından tek kuşak arkada kalabilir. Bunun adina dünyanın halihazırda gittiği yere, geleceğin oyun değiştirici gücü olacak dahada düşük maliyetli, suni zekayla donatılmış insansız savaş uçaklarına, bu sistemlerin sürü kullanımı, gelişmiş otonomi ve akıllı kullanım alanlarına çalışmamız, S/İHA platformlarımızda olduğu benzeri bizi bu alanda da yeryüzünde lider ülkeler arasına sokabilir.”

MÜJDEYİ DE VERDİ

Baykar’ın yürüttüğü projelere değin detaylar da veren Bayraktar, “Baykar olarak nihayet 4-5 senedir projesini yürüttüğümüz AKINCI platformumuzun da olgunlaşmasıyla birlikte, nihayet vakitte ulusal İnsansız harp Uçağı projemize de hız verdik. Hedefimiz, 2023’te bu platformumuzun prototipinin evvel uçuşunu gerçekleştirmek. Bu alanda çalışmak istek eden gençlerimize ve toy girişimcilerimize tavsiyem, özellikle insansız platformların en ağırbaşlı teknolojileri var olan alanlara yönelmeleri olacaktır. Geleceğin yarışlarına bugünden hazırlanıp, dünyanın gittiği yerde lider olmaya bakmalıyız.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir