Bakan Selçuk’tan ‘Okullar kapanacak mı?’ sorusuna yanıt: Valilik gözetiminde kararlar alınıyor-haberi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, konuk olduğu CNN Türk’te yayınlanan 5N1K programında surat yüze eğitim, okulların kapanması, yaz tatili ve koronavirüs pandemisi başta olmak üzere Bir hayli mevzu ile alakalı mühim açıklamalarda bulundu.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, surat yüze eğitimle alakalı yaptığı açıklamada, “Çocuklarımızın öğrencilerimizin okulda olmasını arzu ediyoruz. surat yüze eğitim bizim önceliğimiz ama dahada öncelik tanıdığımız şey sağlık. Biz çok kontrollü tek şekilde okulları açmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

OKULLAR KAPANACAK MI?

Bakan Selçuk’un konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

“Biz bu zamani aslında hergün Hem de anlık olarak takip ediyoruz. Bizim riziko haritasına bakıldığında hangi şehirlerde hangi vaziyetlerde hangi sınıflar açılmalı, kapanmalı tabiki birtakım öngörülerimiz var. elbette ilin vaziyeti neyi gerektirirse öncelik sağlık dediğimiz amaciyla o ilin valiliği bu kararları alabilir. vakit gün her birimiz duyuyoruz.

Burada ‘yerinde karar’ kavramı çerçevesinde ‘hangi şehirlerde ne oluyor?’ takip ediyoruz. Çocuklarımızın Bir takım kayıpları var. İlkokullardaki öğrenmeye ait kayıpların dahada çok olduğunu görüyoruz. İlkokulları ve köy okullarını açık tutmayı karar altına aldık. yasamsal duygusal becerilerle alakalı durum bizim açımızdan çok çok önemli.

YAZ TATİLİ NE vakit OLACAK?

2 Temmuz’a civarindan okullar açık olacak. ara tatili biliyorsunuz kaldırdık. iki Temmuz tarihi diyelim ki başka tek durum oluştu tabiki değişebilir. Şu andaki durum iki Temmuz’dur. Yaz tatilinde gereksinim duyulan gruplarda çeşitli gençlik merkezlerinde veyahut kurumlarımızda çocuklarımızın eğitimini yaz süresince da hemide surat yüze hemide televizyondan ayni ritimde devam edeceğiz.

“VELİLERİMİZİN YAPTIKLARI FEDAKARLIKLARIN FARKINDAYIZ”

Öncelikle velilerimize tek ileti saglamak isterim. onların yaptıkları fedakarlıkların farkındayız. birlikte bu yükü taşıdığımızın farkındayız. Bu güç dönemde acep velilerimize, öğretmenlerimize nasıl desteğimiz olur? Bunun peşindeyiz. Bundan dolayı da velilerimize hususi olarak teşekkür ediyorum. Çok meşakkatli olduğunu biliyorum uzaktan eğitimin.

Ama emin olun gözlerimizi yaşartacak derecede köy köy gezen bebek çocuk izleyen fedakarlık yapan surat binlerce öğretmenimizin farkındayım. bütün dünyayı izlediğimizde yaptığımız çalışmaları misal diye gösterebilmek beni mutluluk dolu ediyor. Bunu birlikte atlatacağız. Birbirimize destek olarak bu işi başaracağız.

“ÇOCUKLARIMIZIN YORULDUKLARININ FARKINDAYIZ”

Öğrencilere aslında sıklıkla iletiler vermeye çalışıyorum. Çocuklarımızın salgın döneminde bu çagi tek kriz mi tek fırsat çagi mi algılayacaklar ile alakalı kimi düşünmeye çağrı ediyorum. tabiki motive olmak güç okulun yeri bambaşka. Çocuklarımızın yorulduklarının farkındayız. Adım adım tertipli tek şekilde çalışmak zorundayız.

Biz MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI olarak Yalnızca bugünkü vaziyeti dikkate almakla mükellef değiliz. bütün dersler aşamalı ve birbirine bağlı. Dokuzun dersleri iyi öğrenilmezse 11 hiç anlaşılamaz vaziyete gelir. Bu çagi hiç kaçırmadan tertipli tek şekilde çalışmaya ihtiyacımız var. birlikte başaracağız.”

Yayım tarihi
Güncel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir