Bakan Koca “Yeni vakaların yüzde 85’i İngiliz varyantı” demişti! Mutant virüs sanıldığı kadar ölümcül değilmiş-haberi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca‘nın Bir gün evvel yaptığı açıklamalarda en dikkat cazip kısımlardan biri Türkiye’de görülen tertemiz vakaların yüzde 85’inin İngiliz varyantı olduğunu deklare etmesiydi. bakanimiz Koca’nın bu açıklamalarından saatler ardindan beynelmilel halkoyu çarpıcı tek sağlık raporu ile İngiliz varyantını konuşmaya başladı.

“GEÇMİŞTE uygulanan AÇIKLAMALAR GERÇEĞİ YANSITMIYOR”

Dünyanın sayılı tıp ve bilim dergilerinden The Lancet Infectious Diseases’te evvelki vakit yayınlanan tek araştırma mutasyona uğramış koronavirüs ile alakalı çarpıcı neticeleri alana çıkardı. Öncelikle İngiltere’de çıktığı amaciyla İngiliz mutasyonu olarak da Bilinen B.1.1.7. kod isimli mutasyona uğramış virüsün dahada öldürücü olduğuna değin geçmişte yapılan açıklamaların gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Geçen sene Kasım ve Aralık ayında İngiltere’deki hastanelerde rehabilitasyon var olan 496 hastayı inceleyen uzman olanlar B.1.1.7. ile normal koronavirüs hastalarını karşılaştırdı.

“BİR ayrım TESPİT ETMEDİK”

Uzmanlar, iki koronavirüs arasında hastalığı dahada ağır geçirme, vefat veyahut başka muayenehane sonuçlarda tek ayrım çıkmadığını tespit etti. Araştırmayı yürüten uzmanlar, “Gerçek hayattaki vakalardan ele geçirdiğimiz veriler ışığında B.1.1.7. ile ugras eden hasta kisi olanlarda tek ayrım olmadığını tespit ettik” izahını yaptı.

Geçmişte yapılan araştırmalara göre İngiliz varyantının başka koronavirüs türlerine göre dahada bulaşıcı olduğu belirtilirken, hastalığın da dahada ağır geçtiği kaydedilmişti.

BAKAN KOCA: YENİ VAKALARIN YÜZDE 85’İ İNGİLİZ VARYANTI

Dün medya izahı yapan sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de de İngiliz varyantının yoğun olarak tespit edildiğini açıklamıştı.

Fahrettin Koca, “Yeni vakaların yüzde 85’i İngiltere varyantı kaynaklıdır. bu erken virüsün yeryüzünde yaygın var olan tipi budur. Bunun dışında saptanan cenup Afrika varyantı 11 ilimizde 285 kişide, Brezilya 9 şehirde 166 kişide görülmüştür. California, New York varyantı da az olmasına karşın tespit edilmiştir. DSÖ’nün çok bulaştırıcılığı hasebiyle sıkı takibini öneri ettiği E484K mutasyonuna bizde 4.820 vakada rastlanmıştır” izahını yapmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir