Bakan Koca: Somut adımları hızla atmamız gerekiyor-haberi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İsviçre’nin Cenevre şehrinde düzen eden 75’inci hayat sağlık Asamblesi’ne katıldı. bakanimiz Koca, genel Kurul’da yaptığı konuşmada, nihayet vakitte beynelmilel toplumun peş peşe pandemi ve Ukrayna krizi benzeri iki öngörülemeyen felaketle karşı karşıya kaldığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

* “Her iki durum da sağlığın beynelmilel ilişkilerin dayanilmaz tek bileşeni olduğunu açıkça alana koymuştur. Bugün geldiğimiz noktada, enerji ve ticaret benzeri sağlığın da sorunların çözümünde tesirli tek araç olduğunu onay etmek zorundayız.

* Ancak; bu noktada, tek samimiyet testine de ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Biz sağlıkçıların rolü, çatışmaların doğurduğu menfi etkilerle mücadeleden çok dahada diger olmalıdır.

* Bizim insan sıhhati temelindeki duruş ve kararlılığımız, telafiden ziyade caydırıcı tek öğe olmalıdır.”

“İNSAN TEMELLİ SOMUT ADIMLARI süratle ATMALIYIZ”

Bakan Koca, pandemi ve Ukrayna’daki durumun, bütün dünyaya insanı odağa alan tek yaklaşımın ve beynelmilel dayanışmanın ehemmiyetini gösterdiğini aktararak şöyle konuştu:

* “Sağlık mevzubahis olduğunda çıkar ve tahakküm çabalarının terk edilmesi gerektiği, aksine tek tutumun direk insan hayatına esya olduğu tek sefer dahada anlaşıldı. Pandeminin evvel gününden bu yana bütün gözler hayat sağlık Örgütü’ne (DSÖ) çevrildi. DSÖ tarihinde belki de evvel kez bu civarindan hatri sayilir büyüklükte tek alaka ve sorumlulukla karşı karşıya kaldı.

* doğal olarak DSÖ’nün bu süreçte dünyadaki her milletin ve bireyin sağlık hakkını savunması beklenmiştir. Ayrıca; bilgiye, ilaca, aşıya, sağlık hizmetine erişimde adaletin sağlanmasında liderlik yapması da beklenmiştir. Evet, ara ara bu gayretleri gördük ve onay ettik.

* ama yeteri civarindan olmadığını bu erken bu platformda konuşmamız gerekiyor. milletçe sıhhati aciliyetli durumlarında, fikri mülkiyeti düzen eden dahada insan temelli somut adımları hızla atmamız gerektiğine inanıyorum.”

COVID-19 pandemisiyle ugras sürecinin, başlangıcından bu yana her tek hatırayla üzerinde çalışılması koşul olan tek dersler bütünü olduğuna işaret eden Koca, sözlerine şöyle ayni ritimde devam etti:

* “Ülkem, pandeminin evvel gününden bu yana bu sınavı bütün aşamalarında başarıyla vermiş; sağlık sistemimiz hiçbir aşamada aksamamıştır. Türkiye, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde; Yalnızca kendisinin vatandaşlarına en üst seviyede hizmet sunmakla kalmamış; 161 memleket ve 14 beynelmilel kuruluşa savunucu ekipman bağışı, bilgi ve deney paylaşımı ve Afrika Birliği’nin Afrika Aşı Edinme Vakfı (AVAT) aracılığıyla aşı yardımı benzeri değişik alanlarda beynelmilel dayanışmanın kuvvetli tek örneğini alana koymuştur. Geldiğimiz noktada, kendisinin geliştirdiğimiz aşımız var olan Turkovac’ın beynelmilel dayanışmanın tek parçası olması amaciyla de aynı niyeti taşımaktayız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.