Bakan Koca müjdeyi verdi: Haziran ayı içerisinde 30 milyon Biontech aşısı gelecek-haberi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bilim heyeti toplantısının derhal peşinden koronavirüs aşılarıyla alakalı açıklamalarda bulundu.

Türkiye’ye Haziran ayı içinde 30 milyon Biontech aşısının geleceğini duyuran Fahrettin Koca’nın aşı ile alakalı izahları şöyle:

“Aslında erişebileceğimizi düşündüğümüz üç aşı laf konusuydu. Birincisi Rusya’dan Sputnik aşısı, ikincisi Biontech ve üçüncüsü Çin’de üretilen kullandığımız aşıydı. hemide BionTech ve Sinovac’ın Türkiye’de Faz üç çalışması yapıldı. Sputnik aşısı Türkiye’de yapılamadı kronojksit yüzünden.

“RUSYA İLE GÖRÜŞMELER ayni ritimde devam EDİYOR”

Rusya ile görüşmelerimiz ayni ritimde devam ediyor. hemide Türkiye’de imalatı ayni vakitte da acele dönemde verebilecekleri aşı miktarıyla alakalı Rus mevkidaşımla konuşmam oldu. Yakın vakitte az miktarda Sputnik aşısının Türkiye’ye gelebileceğini söyleyebilirim. Bugüne civarindan 26 milyon Sinovac aşısı geldi.

30 MİLYON DOZ AŞI GELİYOR

Toplamda 100 milyonluk tek anlaşma yaptık Çin ile. Önümüzdeki 2-3 hafta içinde tertemiz aşıların gelebileceğini düşünüyorum. Bugüne civarindan 4,5 milyon doz BionTech aşı geldi. Biz opsiyonel olarak 30 milyona istikbal şekilde anlaşma yapmıştık. Uğur Hoca, Türkiye’ye aşı gönderme ile alakalı hatri sayilir büyüklükte çaba sarf ediyor. ‘Haziran ayı amaciyla 30 milyon doz aşıyı şimdiden laf verebilirsin’ dediler. hemide Mayıs sonu, hemide Haziran’da bunu dahada arttıralım diye görüşüyoruz. 10 vakit içinde de rakamın ne civarindan çok olabileceğini netleştirmiş olacağız. Bizim Haziran sonuna civarindan elimizde yoğun tek aşının olacağını söyleyebilirim. 40 ıslak üstünü aşılayabileceğimizi ama bunun 30-35 yaşıyla alakalı bu nihayet 30 milyon rakamıyla bunu söyleyebileceğimi ifade ediyorum.”

Son Dakika! bakanimiz Koca: ek tedbirler ile alakalı alternatifli önerileri bakanlar heyeti toplantısında sunacağız

Son Dakika! bakanimiz Koca: ek tedbirler ile alakalı alternatifli önerileri bakanlar heyeti toplantısında sunacağız
Son Dakika! sağlık Bakanı Koca'dan aşı tepkisi: 65 ıslak üstü vatandaşların arasından yüzde 23,6'sı ne yazık ki aşısını yaptırmadı

Son Dakika! sağlık Bakanı Koca’dan aşı tepkisi: 65 ıslak üstü vatandaşların arasından yüzde 23,6’sı ne yazık ki aşısını yaptırmadı
Bakan Koca, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 80'i aşan 6 ili paylaştı

Bakan Koca, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 80’i aşan 6 ili paylaştı
Yayım tarihi
Sağlık olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir